A study on rural space, land and socio-agrarian structure in Ottoman Edi̇rne, 1613-1670
Osmanlı Edirne'sinde kırsal mekân, toprak ve toplumsal-tarımsal yapı üzerine bir çalışma, 1613-1670
  1. Tez No: 481485
  2. Yazar: GÜRER KARAGEDİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET KARAL AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışma, 17. yüzyıl boyunca Osmanlı sultanlarının bizzat yaşamalarından ötürü ciddi bir nüfus artışına ve mekansal büyümeye şahitlik eden, Osmanlı Edirne'sinde kırsal mekan, toprak ve tarımsal yapıyı incelemektedir. Bu demografik ve mekansal gelişim, şehrin 17. yüzyıldaki durumunu daha iyi anlamamıza yardım edecek bazı gereksinimleri de beraberinde getirmiştir. Şehrin artan gereksinimleri, bir yandan şehrin kendi içinde organizasyonunu beraberinde getirirken, diğer yandan da hinterlandının yeni bir idari yapıya kavuşmasına yol açmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma şehrin kırsal hinterlandındaki organizasyonu ve onunla entegrasyonunu anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma analizinde, kırsal kesime toprak ve toprak tasarrufu üzerinden yoğunlaşacaktır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the Edirne region in the late seventeenth century, during which the city of Edirne witnessed a fascinating spatial and demographic enlargement due to the very fact that the Ottoman Sultans preferred to physically reside there. The demographic rise – and hence spatial dispersion of the city necessitated certain requirements that are imperative for us to better comprehend the city's position in the seventeenth century. The increasing necessities of the city not only brought about the internal organization of the city per se, but also gave way to a new administrative organization of its hinterland. In this regard, the present study aims at understanding the city's role in the organization of and integration with its rural surroundings in the period under scrutiny. The latter is given prime importance through a method of exclusive focus on land and landholding in the rural hinterland of the city of Edirne.