Measuring re-exposure and long-term effects of processing instruction on the acquisition of English negative adverbials of inversion
İngilizce devrik-olumsuz zarf yapılarını edinmede işlemleme öğretiminin yeniden maruz bırakma ve uzun vadeli etkilerini ölçme
  1. Tez No: 481486
  2. Yazar: BURÇİN YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu önerilen çalışma, işlemleme öğretiminin (İÖ) İngilizce Devrik-Olumsuz Zarf (DOZ) yapıları üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, yeniden maruz bırakma muamelesi, çok kısa dönemli ve gecikmeli art-sınavlar kullanmış ve bu İÖ'ye maruz bırakılan öğrencilerin (1) DOZ yapılarını yorumlama ve cümle üretme yeteneklerinde gelişme olup olmadığını, (2) kazanımlarını gecikmeli art-sınavlarda muhafaza edip etmediklerini ve (3) İÖ'ye yeniden maruz bırakıldıklarında DOZ yapılarını içeren cümleleri yorumlama ve üretme kabiliyetlerinde ilerleme sağlayıp sağlamadıklarını ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. 65 adet ileri seviye İngilizce bilgisine sahip üniversite öğrencisi üç gruba rastgele yerleştirilmiştir: İÖ'ye yeniden maruz bırakılan grup (EG1), yalnızca İÖ grubu (EG2) ve kontrol grubu (CG). Tüm gruplar uygulamadan önce ön sınavlarla test edilmişlerdir. EG1 ve EG2'ye tam İÖ ile DOZ yapıları öğretilmiştir, kontrol grubu ise herhangi bir öğretime tabi tutulmamıştır. İÖ'nün DOZ yapıları üzerindeki çok kısa dönemli ve iki hafta gecikmeli etkileri cümle düzeyindeki yorumlama ve üretme ödevleriyle test edilmiştir. EG1, ilk İÖ'den dört hafta sonra İÖ'ye tekrar maruz bırakılmıştır. İlk kez ve yeniden maruz bırakılan İÖ'nün etkisi ilk İÖ'den altı hafta sonra gecikmeli art-sınavlar ile ölçülmüştür. Öğretim ve zaman etkisi olup olmadığını değerlendirmek için ön ve art sınav puanlarına parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Sonuçlar, İÖ'nün DOZ yapılarını edinmede olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin kazanımlarının, üretme yeteneklerinde devamlılık sağladığı bulunmuştur ve yorumlama yeteneklerinin uzun süren etkileri yeniden maruz bırakılma sayesindedir.
Özet (Çeviri)
The proposed study was intended to explore the effects of processing instruction (PI) on English Negative Adverbials of Inversion (NAI) constructions. It utilized a re-exposure treatment, immediate and delayed post-tests to find out whether learners receiving PI (1) would improve in their ability to interpret and produce sentences containing NAI constructions, (2) would maintain their gains over delayed post-tests and (3) would further improve in their ability to interpret and produce sentences containing NAI constructions when they receive re-exposure to PI. 65 advanced English proficiency level university students were randomly assigned to three groups: PI re-exposure (EG1), PI only (EG2) and a control group (CG). All groups were tested through pre-tests before the treatments. EG1 and EG2 were taught NAI constructions through PI and CG received no instruction. The immediate and two-weeks delayed effects of PI on NAI constructions were tested by sentence level interpretation and production tasks. EG1 received PI again four-weeks after the first PI. The effects of PI and re-exposure to the PI were measured through delayed post-tests six months after the first PI treatment. Non-parametric tests were conducted for pre and post tests scores to assess instruction and time effects. The results showed that PI had positive effects on the acquisition of English NAI constructions. The learners' gains were found to be maintained on their production ability and the durable effects for the interpretation tasks were due to the re-exposure treatment.