Critical discourse analysis of gender policy in turkish education: evidence from policy documents and print media
Türk eğitiminde toplumsal cinsiyet politikalarının eleştirel söylem analizi: Politika dokümanları ve yazılı basından kanıtlar
- Tez No: 481501
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu çalışmanın amacı üç yönlüdür: (1) Türkiye'de son on yılda eğitimde toplumsal cinsiyet politikalarına ilişkin politika söylemlerini incelemek, (2) Türkiye'de son on yılda eğitimde cinsiyet politikaları üzerine medya söylemlerini incelemek ve (3) öğretmenlerin son on yıldaki eğitimdeki cinsiyet politikalarına ilişkin görüşlerini incelemek. Bu amaçla, 14 farklı gazetede son on yılda yayınlanan 252 adet eğitim haberi, Milli Bakanlığı ve eğitim alanında çalışmalar yapan çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından son on yılda yayınlanan 124 adet eğitim raporu ve politika dokümanı, Eleştirel Söylem Analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Benzer şekilde, incelenen eğitim haberlerin ve eğitim politikalarının öğretmenler tarafından nasıl algılandığını belirlemek amacıyla Ankara ilinde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı değişik eğitim kademelerinde görev yapan 13 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre eğitimde toplumsal cinsiyet politikalarında, politikaların oluşturulmasından uygulamaya kadar her aşamasında, cinsiyet eşitsizliği göstergeleri vardır. Yasal söylemlerin eşitlik ilkesiyle ile uyumlu görünmesine karşın, eğitim politikalarını çerçeveleyen tutarsızlıklar, cinsiyet ayrımcılığını pekiştiren, eşitsizliklere neden olan politik bir gerçeklik yaratmaktadır. Benzer şekilde politikaların medyada yansıtılış biçimi de eğitim politikalarının toplumun cinsiyetçi ve ataerkil yapısını yeniden üreten yapısını ortaya koymuştur. Araştırmaya katılan öğretmenler, kız çocuklarının eğitimini olumsuz yönde etkileyen ve eşitsizlik yaratan eğitim süreçlerine değinmişlerdir. Eğitim programlarının geleneksel cinsiyet rollerini pekiştiren yapısı, okullardaki cinsiyetçi ortam ve uygulamalar cinsiyet eşitsizlikleri yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was threefold: (1) to examine policy discourses on gender policy in education in the last decade in Turkey, (2) to examine media discourses on gender policy in education in the last decade in Turkey, and (3) to examine teachers' views of gender policy in education in the last decade in Turkey. The study utilized critical discourse analysis as a research tool to investigate the discursive implications of gender equality/inequality in education embedded in language and information of educational policy documents and print media. The textual discourse analysis involved 124 publicly available policy documents published by 12 organizations and a total of 252 newspaper clippings published in 14 different national newspapers in the last decade. In order to investigate the perceptions of teachers regarding these policies and news reports, interviews were conducted with 13 teachers working at different levels of education in Ankara. Results indicated that there were indicators of gender inequalities at each stage of policy making, from policy formulation to implementation. While official statements seemed to be in line with gender equality perspective, inconsistencies underlying most educational policies created a political reality causing gender inequalities in Turkish context. It was also revealed that media coverage of this policy discourse reinforced the ways patriarchy and policy collides in Turkey. Participating teachers provided examples of sexist practices at schools stemming from gender norms and dominant patriarchal culture. Namely, structure of the curriculum, sexist practices and gender discrimination at schools created gender inequalities in education.