The effects of supervisor characteristics on therapists' supervision experience
Süpervizör özelliklerinin terapistlerin süpervizyon deneyimine etkisi
- Tez No: 481500
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, YRD. DOÇ. DR. EMRE SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Psikoterapi süpervizyonu, psikoterapi eğitiminin ve uygulamasının ana bileşenlerinden biridir. Ortak faktörler üzerine yapılan araştırmalar süpervizyon ittifakının uygulanan süpervizyon modeli, tedavi modeli ve tedavi edilen popülasyondan bağımsız bir şekilde öne çıktığını ortaya koymuştur. Dolayısıyla bu çalışma (1) Süpervizyon sürecinin (Süpervizyon İttifakı, Süpervizyon ile İlişkili Olumsuz Duygulanım) terapistlerin bakış açısından zamansal olarak nasıl ilerlediğini, (2) Süpervizörlerin kişisel özellikleri ile (Ayrılma ve Dışlanma/ Reddedilme şema alanı, Şemadan Kaçınma ve Şemayı Aşırı Telafi) terapistlerin kişisel özelliklerinin (Ayrılma ve Dışlanma/ Reddedilme şema alanı, Şemadan Kaçınma ve Şemayı Aşırı Telafi) etkileşiminin terapist-danışan ilişkisini (Algılanan Danışan Zorluğu) kontrol ettikten sonra terapistlerin süpervizyon sürecine (Süpervizyon İttifakı) nasıl etki ettiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada 46 terapist ve 13 süpervizör yer almıştır ve terapistlere sömestr boyunca birbirini takip eden 13 hafta boyunca süpervizyon sonrasında doldurulmak üzere haftalık formlar gönderilmiştir. Çalışmanın bulgularında Süpervizyon İttifakında ters u-şeklinde ve Süpervizyon ile İlişkili Olumsuz Duygulanımda ise u-şeklinde bir gelişim örüntüsü ortaya çıkarmıştır. Ana analizler için, üç adet ayrı çok düzeyli yönetici değişken analizi yapılmıştır. Bu yapılan üç ayrı analizde Süpervizör ve terapistin Ayrılma ve Dışlanma/ Reddedilme şema alanı puanlarının etkileşimi, süpervizör ve terapistin Şemadan Kaçınma puanlarının etkileşimi, ve süpervizör ve terapistin Şemayı Aşırı Telafi puanlarının etkileşiminin terapist-danışan ilişkisini kontrol ettikten sonra terapistlerin Süpervizyon İttifakına negatif yönlü etkisi anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Supervision is a necessity and a core competency in licensure of psychotherapy practice. Research on common factors in supervision revealed supervisory working alliance as a distinguished factor independent from supervision model, treatment model, and treated population. Therefore, the current study aims to examine (1) the time course of supervision process (i.e. Supervisory Working Alliance, Negative Affect related to Supervision) from therapists' point of view, (2) how the interaction of therapists' and supervisors' personal characteristics (i.e. Schema Domain of Disconnection/Rejection, Schema Avoidance, and Schema Overcompensation) is associated with therapists' supervision process (i.e. Supervisory Working Alliance) after controlling for therapist-patient relationship (i.e. Perceived Client Difficulty). Forty-six therapists and 13 supervisors participated in the study. Therapists were sent e-mails for weekly surveys right after their supervision sessions for 13 consecutive weeks. Results illustrated that Supervisory Working Alliance showed an inverted u-shaped pattern; in contrast to a u-shaped pattern in Negative Affect related to Supervision. Moreover, in three separate multilevel moderation analyses; the interaction terms for Supervisor Disconnection/Rejection Schema Domain and Therapist Disconnection/Rejection Schema Domain, Supervisor Avoidance and Therapist Avoidance, Supervisor Compensation and Therapist Compensation were significant, indicating that when both supervisor and therapist have higher scores on Disconnection/Rejection Schema Domain, Avoidance, and Compensation, supervisory alliance as rated by therapists decreases.