Clinical interpretations of emotions, psychological needs and ways of coping associated with cultural identity: An interpretative phenomenological analysis
Kültürel kimlikle ilişkili duyguların, psikolojik ihtiyaçların ve baş etme yollarının klinik açıdan yorumlanması: Yorumlayıcı fenomenolojik analiz çalışması
- Tez No: 481502
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışması, kültürel kimlik ile ilgili deneyimleri, bu deneyimler sonucunda ortaya çıkan duyguları, psikolojik ihtiyaçları ve bireylerin bunlarla nasıl başettiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Niteliksel metodoloji uygulanmış ve Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz kullanılarak analizler yapılmıştır. Türkiye'de var olan bir kültürel gruba ait dokuz katılımcı ile bir hafta aralıklarla iki kez röportaj yapılmıştır. Katılımcıların yaş aralığı 18 ile 70 arasında değişmektedir. Analizlerin sonunda, 'kimliğin oluşma süreci', 'etnik/kültürel kimliği tanımlama ve algılama şekli', 'kültürel kimliğin diğerleri tarafından algılanan imajı', 'kültürel kimlik nedeniyle ortaya çıkan negatif deneyimler', 'kimliği fark etme sürecine ve negatif deneyimlere eşlik eden duygular', 'psikolojik ihtiyaçlar' ve 'kimliğin oluşum sürecine ve negatif deneyimlere eşlik eden duygularla baş etme' şeklinde yedi üst tema ve bunlarla ilişkili birçok alt tema ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan temalar kimlik literaürü ve Lacan kavramları ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the experiences associated with cultural identity, emotions and psychological needs elicited from those experiences, and how individuals cope with them among one of the cultural group in Turkey. Qualitative methodology was applied and analyses were done by using Interpretative Phenomenological Analysis. Nine participants were interviewed twice, almost with one week interval. The participants age range changes between 18 and 70. At the end of the analyses seven super ordinate themes; namely 'the process of ethnic identity formation', 'definition of the cultural identity', 'the perceived image of cultural identity', 'negative experiences related to cultural identity', 'emotions accompanying the process of one's realization of his/her identity and negative experiences', 'psychological needs elicited from the narratives', and 'coping with negative emotions elicited from identity formation process and negative experiences' and many subordinate themes related with them were emerged. The emerged themes are discussed in the light of the identity literature and Lacanian concepts.