Genç yetişkinlerde kişilik örgütlenmesi bağlamında mentalizasyon ve somatizasyonun incelenmesi
An examination of mentalization and somatization in the context of personality organization in young adults
  1. Tez No: 992312
  2. Yazar: BURCU ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Beden-zihin etkileşimi, bireyin duygusal deneyimlerini anlamlandırma ve ifade etme biçimlerinde merkezi bir rol oynamaktadır. Psikodinamik ve çağdaş psikoloji literatüründe kişilik yapılanması, bireyin zihinsel süreçlerini organize etme kapasitesi ve beden deneyimiyle yakından ilişkilendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, kişilik örgütlenmesi bağlamında mentalizasyon ve somatizasyon arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, 20-45 yaş arası yetişkinlerle gerçekleştirilmiş olup, örneklem seçimi için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 554 kişiden oluşmaktadır. İlişkisel tarama modeline dayanan bu çalışmada, katılımcılara Kişilik Organizasyonları Envanteri, Zihinselleştirme Ölçeği ve Somatik Duygusal Çatışma Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Bulgular, kişilik yapılanmasının mentalizasyon süreçleriyle anlamlı şekilde ilişkili olduğunu ve kişilik bütünlüğündeki bozulmalar arttıkça mentalizasyon kapasitesinin zayıfladığını göstermiştir. Somatizasyonun sıklık, şiddet ve duygu bileşenlerinin hem kişilik yapılanması hem de zihinselleştirme ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Regresyon analizleri, kişilik örgütlenmesinin somatik belirtileri anlamlı biçimde yordadığını ve kişilik yapısı bozuldukça somatizasyon eğiliminin arttığını ortaya koymuştur. Ayrıca bulgular, mentalizasyon ve somatizasyonun bazı boyutlarının cinsiyet, eğitim durumu ve ilişki durumu gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, klinik uygulamalarda kişilik örgütlenmesinin değerlendirilmesinin ve mentalizasyon temelli müdahalelerin geliştirilmesinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The interaction between body and mind plays a central role in how individuals make sense of and express their emotional experiences. In psychodynamic and contemporary psychological literature, personality organization is conceptualized as a structure closely related to the organization of mental processes, emotional regulation capacities, and the interpretation of bodily experiences. The present study aims to examine the relationships between personality organization, mentalization, and somatization. The study was conducted with 554 adults aged 20–45, selected through convenience sampling. Within the framework of a relational survey design, the Personality Organization Inventory, Mentalization Scale, Somatic Emotional Conflict Scale, and a Demographic Information Form were administered. Findings indicated that personality organization was significantly associated with mentalization and that impairments in structural personality functioning were accompanied by reduced mentalization capacity. The frequency, severity, and emotion components of somatization were also found to be related to both personality organization and mentalization. Regression analyses further revealed that personality organization significantly predicted somatic symptoms, demonstrating that somatization tendencies increased as personality functioning deteriorated. Additionally, results showed that certain dimensions of mentalization and somatization varied according to demographic variables such as gender, educational level, and relationship status. These findings highlight the importance of assessing personality organization in clinical settings and underscore the relevance of mentalization-based interventions in understanding and reducing somatic expressions of emotional conflict.