An examination of work-family conflict from the self-determination theory perspective
İş-aile çatışmasının öz-belirleme kuramı çerçevesinde incelenmesi
  1. Tez No: 481503
  2. Yazar: ASLI YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Öz-Belirleme Kuramı'ndan (ÖBK; Deci & Ryan, 1985, 2000) faydalanarak iş-aile çatışmasının temelinde yatan güdüsel süreçleri anlamak; ikincisi ise, hem iş ve aileye yönelik motivasyonların öncüllerini (iş özellikleri, iş desteği, eş desteği, ve evde algılanan control) hem de iş-aile çatışmasının temel sonuçlarını (iş doyumu, iş kaynıklı duygusal tükenmişlik, aile doyunumu, aile kaynaklı duygusal tükenmişlik, ve hayat doyumu) içeren bütünleştirici bir model sunmaktır. Ayrıca, iş ve aile rol özdeşimlerin iş-aile çatışması boyutları (İAÇ ve AİÇ) ile doyumsal sonuçlar arasındaki ilişkiler üzerindeki düzenleyici rolünü incelemek de çalışmanın diğer bir amacıdır. Bu amaçları gerçekleştirmek üzere çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk olarak çalışmada kullanılan ölçüm araçlarının faktör yapılarını ve iç tutarlılıklarını değerlendirmek için 407 evli, çift kazançlı ve 18 yaşından küçük en az bir çocuğu olan bireyler üzerinde bir ön çalışma gerçekleştirilmiştir. Ölçeklerin yeterli psikometrik özelliklere sahip olduğu desteklendikten sonra önerilen ilişkileri ve modeli test etmek için bir ana çalışma yapılmıştır. Dört yüz beş evli, çift kazançlı ve 18 yaşından küçük en az bir çocuğu olan bireyler üzerinde yapılan analizler genel olarak öngörülen ilişkileri desteklemiştir. Beklendiği biçimde, işe yönelik özerk motivasyon İAÇ'yı, aileye yönelik özerk motivasyon ise AİÇ'yı negative bir biçimde yordamıştır. Ancak, beklenenin aksine işe yönelik ve aileye yönelik motivasyonun iş-aile çatışması boyutları üzerinde etkileşimli etkisi bulunamamıştır. İş-aile çatışması boyutları ve doyumsal değişkenler arasındaki ilişkiler de anlamlı çıkmamıştır. Bulgular tarıtışılmış, çalışmanın katkıları ve uygulamaya yönelik çıkarımları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study was designed for two main purposes: first, to explore the motivational underpinnings of work-family conflict by utilizing Self-Determination Theory (SDT; Deci & Ryan, 1985, 2000), and second, to propose an integrative model involving both antecedents of work and family motivation (job characteristics, work support, spousal support, perceived control at home) and the basic consequences of work-family conflict (job satisfaction, job-related emotional exhaustion, family satisfaction, family-related emotional exhaustion, and life satisfaction). Exploring the moderating effects of work/family role identifications on the relationships between work-family conflict dimensions (W-to-FC and F-to-WC) and satisfaction outcomes was also another aim of the study. To accomplish these purposes, the study was undertaken in two stages. First, a pilot study was conducted to evaluate factorial structures and internal consistency of the study measures on 407 dual earner couples with at least one child younger than 18 years old. After confirming that scales had adequate psychometric properties, the main study was conducted to test the hypothesized relationships and associations proposed in the model. Analyses conducted on 405 dual earner couples with at least one child younger than 18 years old generally supported the proposed links. As expected, autonomous motivation toward work negatively predicted W-to-FC and autonomous motivation toward family negatively predicted F-to-WC. However, contrary to predictions, no interactive effects of motivation toward work and motivation toward family were found. Results were also insignificant with respect to the associations between work-family conflict dimensions and satisfaction outcomes. Findings were discussed, and the contributions and practical implications of the study were presented.