Facilitating preservice science teachers' shift from learner to teacher of socioscientific issue-based science teaching
Fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konular temelli fen öğretiminde öğrenciden öğretmene geçişinin kolaylaştırılması
- Tez No: 900595
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın amacı, disiplinler arası bir fen öğretimi dersi sırasında fen bilgisi öğretmen adaylarının (FBÖ) sosyobilimsel konular (SBK) öğretim inançlarındaki değişimi araştırmaktır. Bu çalışma aynı zamanda öğretmen adaylarının fen eğitimi müfredatı hakkındaki anlayışlarındaki değişimi de incelemiştir. Ders, fen, teknoloji, toplum, çevre, tasarıma dayalı öğretim ve SBK öğretim uygulamaları arasındaki etkileşimlere odaklanmıştır. Bu çalışmaya 38 öğretmen adayı katılmıştır. Veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler, SBK temelli ders planları, yansıtma kâğıtları, gözlem protokolü ve müfredat tasarım görevleri kullanılmıştır. Tüm veriler nitel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar dört tema ortaya çıkarmıştır: öğretim ve değerlendirme stratejisi, öğretmenlerin öğretim becerileri ve SBK öğretiminde karşılaşılan zorluklar. İlk üç temayla ilgili olarak, öğretmen adaylarının SBK öğretim inançları argümantasyon öğretim yöntemini benimseme, öğrencilerin argümantasyon kalitesini ele alma, özetleyici değerlendirme kullanma, bilimsel kanıtlara ve problem çözme becerilerine odaklanma şeklinde değişmiştir. Buna ek olarak, zaman kısıtlaması ve sınıf yönetimi sorunları SBK öğretimi için önemli zorluklar olarak görülmüştür. Fen eğitimi müfredatı anlayışındaki değişimle ilgili olarak üç farklı öğretmen profili gözlemlenmiş ve bunlar Profil A, B ve C olarak adlandırılmıştır. Profil A geleneksel ve disiplin alanı temelli olarak tanımlanırken, Profil B tek yönlü ve disiplinler arası öğretim yaklaşımını içermektedir. Profil C ise çift yönlü, disiplin alanı temelli ve disiplinler arası olarak tanımlanmıştır. Ders süresince fen eğitimi müfredatının SBK özelliklerine ve SBK öğretiminin pedagojik yönlerine daha fazla vurgu yaptığı tespit edilmiştir. Böylece, öğretmen adayları Profil A dan Profil C ye kaymıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarının SBK öğretimine ilişkin inançlarındaki değişim, genel öğretim inançları ile SBK arasında daha yakın bir uyum sağlanmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the change in socioscientific issues (SSI) teaching beliefs of preservice science teachers (PSTs) during an interdisciplinary science teaching course. This study also examined the change in understanding of PSTs about science education curriculum. The course focused on interactions among science, technology, society, environment, designed based teaching, and SSI teaching practices. 38 PSTs participated to this study. Semi-structured interviews, SSI based lesson plans, reflection papers, observation protocol, and curriculum design tasks were used to collect data. All the obtained data were analyzed qualitatively. The results revealed four themes: instructional and assessment strategy, teaching skills of teachers, and challenges for SSI teaching. Regarding first three themes, SSI teaching beliefs of PSTs changed to embracing argumentation teaching method, addressing students' argumentation quality, using summative assessment, and focusing scientific evidence, and problem-solving skills. In addition to this, time constraint and classroom management issues were considered as major challenges for SSI teaching. With respect to change in understanding of science education curriculum three different teacher profiles were observed and named as Profile A, B, and C. While Profile A was defined as traditional, and discipline field based, Profile B was included unidirectional, and interdisciplinary approach to teaching. Profile C was defined as bidirectional, discipline field based, and interdisciplinary. Throughout the course it was detected the science education curriculum depicted at the end of course revealed more emphasis on characteristics of SSI and pedagogical aspects of SSI teaching. Thus, PSTs science curriculum understanding shifted from Profile A to Profile C during the course. Moreover, the change in PSTs beliefs about SSI teaching contributed to a closer alignment between their overall teaching beliefs and SSI.