Conflict dynamics in communal pastoral lands: A case study in Milan in North-West Region of Iran
Toplumsal pastoral topraklarda catışma dinamiklerı: İran'ın Kuzey Batı Bölgesinde Milan'da bir vaka calışması
- Tez No: 481524
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Sosyolojik açıdan, çatışma, kit durum, güç ve kaynaklar için yapılan iddialar ve değerler üzerine verilen mücadeledir. Dünya üzerinde bulunan en kıymetli varlık olarak; zenginlik ve servet göstergesi, geçim kaynağı, geçim yolu, jeopolitik amaçlar için önemli bir nesne ve kültürel kimlik için bir kaynak olan toprak, İran'ın Kuzeybatı kısmında bulunan Milano'daki göçebe kabilesine ait toplumsal pastoral topraklarda çatışma konusu haline getirilmektedir. Alanda, toprak konusunda ihtilafa düşmüş olan üç aktör muteber olmuştur; Devlet, göçebeler ve köylüler. Araştırmanın temel hedefleri, mülkiyet haklarının tarihsel geçişleri, aktörler arasında toplumsal çatışmanın kaynakları ve dinamikleri ve toplumdaki çatışmanın toplumsal sonuçları etrafında yoğunlaşmıştır. Çatışma analizi ile ilgili olarak Coser (1956), Dahrendorf (1959) ve Glükman (1955) ve Devlet meşrulaştırması ile ilgili olarak da Beetham (1991) ve Habermas'ın (1976) çatışma teorileri benimsenmiştir. Nitel yöntem uygulayarak, yarı yapılandırılmış detaylı görüşmeler sonucunda aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir; Pastoral\kırsal toprak hakları konusunda tam bir kaos hakim. Meraların kontrol ve yönetiminde tek güç olarak, devlet diğer iki aktör arasında meşruiyet taşımamaktadır. Çatışmalar ekonomik, tarihi ve siyasi teşviklerden kaynaklanmıştır, ancak farklılaşmış anlam sistemleri de aktörler arasındaki uyuşmazlık ve tutarsızlıkların kaynağıdır. Diğer aktörlerle olan çatışma, Milano'daki göçebe kabilede tutturgan bir sonuca sahip değildir, ancak aynı zamanda da tabiata (mera) ve de topluma karşı ciddi bir sorumsuzluk durumu doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
Sociologically, conflict is“struggle over values and claims to scarce status, power and resources”. Land, as a most valuable asset and a source of wealth and power, a basis for livelihood, a subject for geopolitical purposes, a matter of territorial importance, and a substance for cultural identity, is introduced as a subject of conflict in communal pastoral lands of Milan's nomadic tribe in North-west part of Iran. Three actors are recognized in the field that have conflict over the lands; State, nomads, and peasants. The main objectives of research is to understand the historical transition of property rights on pastoral lands, the source and dynamics of social conflict among the actors, and social consequences of conflict in the society. In order to pursue this objective, theories of conflict including of Coser (1956), Dahrendorf (1959), and Glukman (1955) and for legitimation –in relation to State's role, -theories of Beetham (1991) and Habermas (1976) are adopted. Applying Qualitative method, deep semi-structured interviews are conducted and followings are resulted; there is a chaos in pastoral lands property rights. State as the sole power in control and management of pastures has no legitimacy among the two other actors. Conflicts are around economic, historical, political incentives, but differentiated meaning systems also is the source of conflict and inconsistencies among the actors. Conflict with other actors have no cohesive consequence in the nomadic tribe of Milan but has led to a condition of severe irresponsibility against the nature (pasture) and community as well.