Relationship between financial development and logistics performance and their effects on the competitiveness:an empirical cross-country study
Finansal gelişmişlik ve lojistik performans arasındaki ilişki ve ülkelerin rekabet güçlerine etkileri: Ülkeler bazında ampirik çalışma
  1. Tez No: 481540
  2. Yazar: LEVENT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ENGİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Finansal olarak gelişmiş ülkelerde, finansal sistem en iyi yatırımları belirleyerek kaynak tahsis etmek için bilgi üretir, kaynak tahsisi sağladıktan sonra firmaları gözlemler, risk yönetimini kolaylaştırır, malzeme ve hizmet alış-verişini kolaylaştırır. Bu finansal ürün ve hizmetler ticaretin bel kemiği olan lojistik hizmetleri önemli derecede etkiler. Çünkü finansal olarak gelişmiş ülkelerde lojistikçiler kredi ihtiyaçlarını finanse etmek için derin ve geniş finansal ürün ve hizmetlere kolaylıkla ulaşabilirler, sigortacılık hizmetlerinden yararlanabilirler, risk yönetimi için finansal türev piyasalarından istifade edebilirler ve ticaretindeki kolaylıklardan fayda sağlarlar. Bu ilişkinin sonucunda yüksek lojistik performans ülkelerin rekabet güçlerinin artmasını sağlar. Söz konusu bu ilişki teorik olarak öngörülmesine rağmen bu teoriyi destekleyen ampirik çalışma henüz yoktur. Bu nedenle ülkelerin yönetim kalitesi, finansal gelişmişlikleri, lojistik performansları ve rekabet güçlerini analiz eden bir model kurularak aralarındaki eş zamanlı ilişki Kısmı En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) metoduyla ölçülmüştür. Analiz sonuçları modelde önerilen her bir hipotezin %1 hata seviyesinde geçerli olduğunu göstermiştir. Yani, ülkelerin yönetim kalitesi, finansal gelişmişlik, lojistik performans ve rekabet gücü üzerinde etkilidir. Aynı zamanda derin, ulaşılabilir ve etkin finansal piyasalar ülkelerin lojistik performansları üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Lojistik performansın ise ülkelerin rekabet güçleri üzerinde etkili olduğu test sonuçlarından anlaşılmıştır. İlave olarak finansal derinliğin lojistik performans üzerinde, finansal ulaşılabilirliğin ise ülkelerin rekabet gücü üzerinde etkisinin finansal gelişmişliğin diğer faktörlerine göre fazla olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Well-functioning financial system efficiently produce information about possible investments to allocate capital, monitor firms after allocating capital, facilitate risk management, mobilize savings and ease the exchange of goods/services. These services significantly affect the countries' efficiency of logistics which is backbone of trade. As financial development enables the logisticians to access various financial products and services to finance capital assets, working capital and inventory; to insure or help to hedge various risks/uncertainties; and to ease exchange of goods, services and information. In turn, increased logistics performance boosts global competitiveness of the country. Although theory postulates this chain linkage, the empirical studies examining the relationship is limited. In this study we simultaneously test whether the countries' governance quality and superior financial development lead to better logistics performance, in turn result in higher global competitiveness by using PLS-SEM method. The results support the conceptual relationshipsby reflecting that each hypothesis in the model is significant at 1% level. That is, governance quality positively affects financial development, logistics performance and global competitiveness. Likewise well-functioning accessible and efficient financial institutions and markets have significant and positive contribution to logistics performance of countries. Lastly, the higher logistics performance spurs global competitiveness of countries. Additionally, the results indicate that financial depth has the largest effect on logistics performance; where financial access has the largest effect on global competitiveness.