Exploring the Sense of Belongingness and its relation to Language Preference across Generations among Turkish immigrants in the United States
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Türk Göçmenlerin nesiller arası aidiyet hissin ve dil tercihi ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 481545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Türk göçmenlerin Türk ve Amerikan kimliğine duydukları aidiyet hissi ve dil tercihi ile ilişkisinin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. New York eyaletinde yaşayan 98 birinci nesil, 80 ikinci nesil ve 77 yeni göçmen araştırmaya dahil edilmiştir. Anket ve sözlü görüşme soruları içeren karma yöntemli bir uygulama kullanılmıştır. Nicel veri sosyal medya platformlarında internet üzerinden ve New York'ta olan Türk topluluk ve derneklerine ulaşılarak toplanılmıştır. Veriler SPSS 20 programıyla analiz edilmiştir. Birinci nesilden altı, ikinci nesilden beş ve yeni göçmenden beş kişi ile yapılan sözlü görüşme soruları ile nitel veri toplanılmıştır. Verinin yazılımı ve analizi içerik analizi (Strauss & Corbin, 2008; Saldaña, 2009) kullanılarak yapılmıştır. Veri analiz sonuçları Türk kimliğine duyulan aidiyet hissi ve dil tercihi arasında olumlu ve anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Nesiller arası farklara ilişkin sonuçlar birinci nesil Türk göçmenlerin ikinci nesil göçmenlere göre Türk kimliğine duydukları aidiyetin hissin daha güçlü olduğu ortaya çıkarmıştır. İkinci nesil göçmenlerin Amerikan kimliğine duyduğu aidiyet hissin nesiller arası en güçlü olduğu, ancak aynı zamanda Türk kimliğine ait hissettikleri görülmüştür. Ayrıca, çalışmanın sonuçları birinci ve ikinci nesil göçmenlerin dil tercihi arasında anlamlı bir farkın olduğunu göstermiştir. İkamet süresi ve Türk kimliğine duyulan aidiyet hissi veya çeşitli ortamlarda ve günlük aktivitelerde dil tercihi arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the degree of sense of belongingness towards Turkish and American Identity and its influence on the language preference of Turkish immigrants living in the U.S. The study included 98 first generation, 80 second generation and 77 newly arrived Turkish immigrants who were living or working in the state of New York. A mixed method research design was adopted with a questionnaire and interviews. Quantitative data was collected online through social media and contacting Turkish societies and associations in New York. The data was analyzed through SPSS 20. The qualitative data were gathered via interviews conducted with six first generation, five second generation and five newly arrived Turkish immigrants. The qualitative data was transcribed and analyzed in accordance with the Content Analysis (Strauss & Corbin,2008; Saldaña, 2009). The results of the data analysis indicated a significant positive relationship between sense of belongingness to Turkish identity and language preference. Regarding the differences among the generations, the results revealed that the first generation Turkish immigrants have a significantly stronger sense of belongingness to Turkish identity than the second generation immigrants. The second generation immigrants were reported to have the strongest sense of belongingness to American identity, but also feel belonged to the Turkish identity. Additionally, findings of the study showed a significant difference between language preference of first and second generation immigrants. No significance was found between length of residence and sense of belongingness to Turkish identity or language preference in various contexts and daily activities.