The invisible capital
Görünmez sermaye
  1. Tez No: 481566
  2. Yazar: BERKANT YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN, PROF. DR. FATMA NACİYE CAN ŞIMGA MUGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, beşeri sermayeyi analiz eder ve beşeri sermayeyi bilançoda göstermeye yönelik teknikler geliştirmeyi amaçlar. Profesyonel atletizm beşeri sermayeye dayalı ve oyucular takımları için en değerli varlıklar olduğu için, çalışmada Ulusal Basketbol Birliği (NBA) oyuncuları örnek grup olarak kullanıldı. Çalışma,2005-06 ve 2013-14 yılları arasındaki sezonlar için NBA takım kadrolarımı içermektedir. 774 oyuncu için toplam 2.059 sözleşme, saha içi istatistiklerinin sözleşme değerleri üzerindeki etkisini analiz etmek için“Opsiyon”,“Minimum Maaş”ve“Kapasite”sözleşmeleri olarak üç başlık altında toplandı. Sonuçlar, saha içi istatistiklerinin sözleşme değerleri üzerinde etkili olduğunu ve piyasa tarafından belirlenen sözleşme değerlerinin beşeri sermayeyi aktifleştirmede kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the human capital and aims develop techniques to recognize human capital under Statement of Financial Position. National Basketball Association (NBA) players were used as a sample group because professional athletics are human intensive and players are the most valuable assets for their teams. The study includes the NBA team rosters for seasons between 2005-06 and 2013-14. A final list of 2,059 contracts for 774 players were grouped under three headings as“Option”,“Minimum Salary”and“Cap Space”contracts in order to analyze the effect of field statistics on contract values. The results indicate that field statistics have an impact on contract values and the contract values determined by the market could be used to capitalize human capital.