Investigating faculty members' technology integration intention and behavior: A case of a higher education institution
Öğretim üyelerinin teknoloji entegrasyonu niyet vedavranışlarının incelenmesi: Bir yüksek öğretim kurumu örneği
  1. Tez No: 481574
  2. Yazar: HATİCE ÇİLSALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM BARAN JOVANOVİC
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Yüksek öğretimdeki teknoloji ile zenginleştirilmiş eğitim ortamları öğretim üyelerinin sınıflarına teknolojiyi entegre etmelerini zorunlu kılmaktadır. Teknoloji entegrasyonu davranışının geliştirilmesi ve desteklenmesi davranışın gösterilmesi ve devamlılığı için gereklidir. Öğretim üyelerinin teknoloji entegrasyonu davranışına etki eden faktörleri anlamak için, bu çalışma büyük bir devlet üniversitesinde yürütülen fakülte teknoloji mentörlüğü programı dahilinde karma yöntem izlenerek uygulanmıştır. Bu çalışmada iki ana araştırma sorusuna cevap aranmıştır: 1)Fakülte üyelerinin teknoloji entegrayonu niyetini özyeterlilik, subjective norm, kolaylaştırıcı durumlar, öğrenci etkisi ve tutum nasıl yordamaktadır? 2)Fakülte teknoloji mentörlüğü programında öğretim üyeleri teknoloji entegrasyonu davranışlarını nasıl algılamaktadırlar? Veri kaynaklarından biri olan anket ayrıştırılmış planlı davranış teorisinin alt başlıklarından oluşmaktayken, yarı-yapılandırılmış görüşme formu uygulanan programa katılan öğretim üyelerine uygulanmıştır. Geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılan anket, 167 öğretim üyesine uygulanmıştır. Görüşme formu ise programa katılan 17 öğretim üyesine uygulanmıştır. Anket verisine uygulanan çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçları onların niyetleriyle, tutumlarıyla, subjektif normlarla, ve algılanan davranış kontrolü tarafından tahmin edildiğini ortaya çıkarmıştır. Görüşmelerin nitel analizi sonucunda teoride belirlenen bütün faktörlerin bir şekilde davranışlar ilişkili olduğunu, ve ayrıca mentörlük programı sürecinde karşılaştıkları teknoloji entegrasyonu zorlukları ve onların bu sorunlara potansiyel çözüm önerileri ile programın katkıları ve geliştirilmesine yönelik önerilerini ortaya çıkarmıştır. Farkındalığın artırılması, iş arkadaşları arasındaki işbirliğinin artırılması ve sistematik bir değişimin parçası olarak kurumsal desteğin çoğaltılması teknoloji entegrasyonun yayınlaştırılması için kritik bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The technology-rich educational environment in higher education compels faculty members to integrate technology into their classrooms. Developing and supporting their technology integration behavior is needed to perform and maintain its continuity. To understand the factors affecting faculty members' technology integration, mixed method designed was employed in the context of a faculty technology mentoring program at a public university in Turkey. Two main research questions guided this study: (1) How do self-efficacy, subjective norm, facilitative conditions, student influence, and attitude toward technology integration predict faculty members' technology integration intention? (2) How do faculty members perceive their technology integration behavior in the faculty technology mentoring context? Data sources included the survey comprised of the dimensions of the decomposed theory of planned behavior and semi-structured interviews conducted with faculty members who attended the program. The survey was implemented with 167 faculty members. Semi-structured interviews were conducted with 17 faculty members who participated in the program. The multiple linear regression analysis revealed that attitude, self-efficacy, and student influence were predicting factors of the behavioral intention The qualitative analysis of the semi-structured interviews revealed relations of all dimensions of the theory during their exploration process and the challenges faculty members faced in the FTM program, their potential solutions, perspectives on the contributions of program, and suggestions to improve the FTM. The increase of awareness, more collaboration among peers, and more institutional support as a systematic change to support technology integration in higher education is important critically for the dissemination of technology integration behavior.