Preschool administrators' perception about parent involvement
Okul öncesi yöneticilerinin aile katılımına dair algıları
- Tez No: 481597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP EMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin aile katılımına ilişkin algılarını ortaya koymak; ev, okul temelli ve ev-okul işbirliği ile ilgili gerçekleştirilen aile katılımı etkinliklerini belirlemek; ve okul yöneticilerinin aile katılımı sürecinde liderlik rollerini nasıl tanımladıklarını göstermektir. Bu çalışma, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Ankara ilindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel anaokullarında görev yapan 16 özel okul öncesi yöneticisi ile yürütülmüştür. Araştırma verileri“yarı yapılandırılmış görüşme formları”aracılığıyla toplanarak tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Analizler sonucunda, araştırmaya katılan yöneticilerin aile katılımı hakkında olumlu algılarının olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, katılımcıların, okul, ev temelli ve okul-ev iletişimi adına yapılan etkinlikler göz önünde bulundurulduğunda, okulların bazı etkinlikleri sınırlı biçimde uyguladıkları görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda, aile katılımı etkinliklerinin çeşidinde sınırlılıklar olduğu görülmüştür. Ayrıca, okul yöneticileri liderlik tanımlarında etkin veya etkin olmayan görevler aldıklarını belirterek aile katılımı sürecindeki sorumluluklarını tanımlamışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify the perception of administrators regarding parent involvement activities; to define home-based, school-based and home-school conferencing activities of parent involvement that are practiced by private preschools; and to show how administrators define their own leadership in the parent involvement process. The study was conducted during the 2015-2016 academic year in Ankara with 16 preschool administrators working at the private preschools that are regulated by the Ministry of Education. The data of the study was collected by using semi-structured interviews that were developed and analyzed using the thematic analysis method by the researcher. The results showed that participating administrators have positive perceptions about parent involvement. In spite of schools practicing parent involvement by using most of the home-based, school-based and home-school conferencing activities, the administrators do not use certain types of activities like home visits, parent volunteered school trips and decision-making with parents. Thus, the activities are restricted in terms of variety. Also, the practice of leadership differs regarding the participants' understanding of their roles. They take either active or passive leadership roles in the process of involving parents in education.