Young driver behaviors in relations to the implicit and explicit driving skills
Örtük ve açık sürücü becerilerine ilişkin genç sürücü davranışları
- Tez No: 481604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Ulaşım, Psychology, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Karayolu trafik kazaları, bütün yaş grupları için, özellikle de genç insanlar için, önemli halk sağlığı problemlerinden biridir. Genç sürücüler sapkın sürücü davranışlarını daha fazla göstermekte ve karayolu trafik kazalarında fazlaca temsil edilmektedir. Sürüş becerileri ve sürücü davranışları karayolu trafik kazalarının önemli yordayıcılarındandır. Sürüş becerileri ve sürücü davranışları öz-beyana dayalı, sürüş simülatörü ve örtük ölçüm yöntemleri kullanılarak ölçülebilir. Bu tez çalışmasında, genç erkek ve kadın sürücülerde, öz-beyana dayalı ve örtük sürüş becerilerinin öz-beyana dayalı ve simülatördeki sürücü davranışlarına etkisi araştırılmıştır. Sonuçlara, genel olarak, örtük sürüş becerilerinin aksine, öz-beyana dayalı sürüş becerilerinin hem öz-beyana dayalı hem de sürüş simülatöründeki sürücü davranışlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Öz-beyana dayalı güvenlik becerileri sürüş simülatöründeki farklı yol seğmenlerindeki ortalama hız ve öz-beyana dayalı ihlaller ile negatif ilişki göstermiştir. Ayrıca, öz-beyana dayalı algı-motor becerileri öz-beyana dayalı ihlaller ve pozitif sürücü davranışları ve sürüş simülatöründeki hız ve şerit takibi davranışları ile pozitif, öz-beyana dayalı hatalar ile negatif ilişki göstermiştir. Genel olarak, sonuçlar sürüş becerilerinin ve sürücü davranışlarının ilişkisinin araştırılması açısından önemlidir. Bu çalışma ayrıca sürüş simülatöründeki senaryo özelliklerinin sürüş becerileri ve sürücü davranışlarını araştırmada önemli bir faktör olduğu göstermiştir. Gelecekteki çalışmalar farklı yaş ve tecrübe gruplarını da dahil ederek farklı sürüş senaryolarında gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Road traffic accidents are one of the important public health problems for all age groups, especially for the young people. Young drivers show more aberrant driver behaviors and are overly represented in road traffic accidents. The driving skills and driver behaviors are important predictors of road traffic accidents. Driving skills and driver behaviors might be measured by using self-reports, driving simulators, and implicit measurements. In this thesis, the relationship between self-reported and implicit driving skills and self-reported and simulated driver behaviors were investigated among young female and male drivers. The results showed that, in general, unlike implicit driving skills, self-reported driving skills are important predictors of both self-reported and simulated driver behaviors. Self-reported safety skills were found to be negatively related to self-reported violations and the mean speed in different road segments in a driving simulator. Moreover, self-reported perceptual-motor skills were found to be positively related to self-reported violations and positive driver behaviors, and simulated speeding and lane keeping behaviors and negatively with self-reported errors. Overall, the results are important in terms of the examining the relationship between driving skills and driver behaviors. The study also showed that the characteristics of the driving simulation scenario are an important factor while examining the driving skills and driver behaviors. Future studies might be conducted by including different age and experience groups with different types of driving scenarios.