Perception on fatherhood and paternal leave in Turkey
Türkiye'de babalık ve babalık izinleriyle ilgili yaklaşımlar
  1. Tez No: 481619
  2. Yazar: FEYZA SUMER TANYERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki kırk yaş altı babaların babalık algılarını ve babalığa dair günlük yaşamlarını anlamak ve Türkiye'deki mevcut sosyal politikalar kapsamında babaların ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Çalışmada, ülkeler arası karşılaştırmalı analiz ve mevcut iyi uygulamaları seçilen beş ülkedeki sosyal politikaların detaylı olarak incelenmesi ile yapılmıştır. Türkiye'deki mevcut sosyal politikalar kronolojik olarak incelenmiş ve sosyal politikalardaki gelişmeler analiz edilmiştir. Nisan 2014- Aralık 2015 tarihleri arasında kırk yaş altı eğitimli, orta sınıf on dokuz baba ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucundaki ana bulgu, genç babaların, babalığa dair önceki nesillere göre farklı alışkanlıkları ve yaklaşımları olmasına rağmen ilgili sosyal politikalardaki değişikliklere/iyileştirmelere olan taleplerinin kısıtlı olduğudur. Sosyal, kültürel, ve bireysel nedenler detaylı olarak tartışılmış ve sosyal politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to understand the perception of fatherhood and daily practices of new generation Turkish fathers under 40 years old and to identify the needs of fathers in the scope of the current social policies in Turkey. Cross country analysis is made and on-going best practices on paternal leave is examined by looking at five countries in detail. Moreover, current national policies are discussed on a historical basis and developments on relevant social policies are analysed. Semi-structured in-depth interviews were conducted with nineteen highly educated, middle-class fathers under 40 years old from April 2014 to December 2015. As a result of the study, the main finding is that although fathers from new generation has different practices and perception on fatherhood compared to previous generations, they have limited requests at the policy level. Social, cultural and individual reasons are discussed in detail and policy recommendations are provided.