The effects of paternal loss on child's educational life and intergenerational transmission of education for girls
Baba kaybının çoçuğun eğitim hayatına etkisi ve kız çocukları için eğitimin nesiller arası aktarımı
  1. Tez No: 481620
  2. Yazar: PINAR TAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Economics, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de baba ölümünün çocuk eğitimi üzerine etkisi ve hangi yaşta yaşanılan baba ölümünün eğitimi daha çok etkilediği araştırılmıştır. Çalışmada, Hacettepe Nüfus ve Sağlık Anket verilerini (2013) kullanarak analizler yapılmıştır. Sonuçlar, erkek çocuklar için babanın ölümünün, 8. sınıfa tamamlanma oranına yüzde 5.5 puan düşürülebileceğini gösteriyor. Bu oran 12. sınıf tamamlama oranı için yüzde 28 puana yükselmektedir. Aynı önemli etkileri kentte yaşayan erkek çocuklar için de gözlemlemekteyiz. Buna ek olarak, evden ayrılma konusunda baba ölümünün anlamlı bir etkisi yoktur. Bu tezin ikinci bölümünde Türkiye'de kuşaklar arası eğitim hareketliliği incelenmiştir. Sonuçlar, eğitimde yaşanan eşitsizlikte, ebeveynlerin eğitiminin etkisinin zamanla azaldığını göstermektedir. Sonuçlar, genelde aile gelirini temsil eden baba eğitimin etkisinin azaldığı yönünde olduğu için, eğitimde fırsat eşitsizliğinin azaldığına dair umut vericidir. Aynı şey annenin eğitimi için 5. ve 8. sınıflarda da geçerli olup 12. sınıf tamamlama oranında, annelerin eğitiminin ikinci kuşakta ilk kuşaktan daha etkili olduğu görülmüştür. Dolayısıyla, kızların ileri eğitim derecelerinden mezun olabilmesi için anneleri tarafından motive edilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bu bağlamda, babası ölmüş çocuklar için özel sosyal politikalar ile kız çocukları için eğitimde fırsat eşitliğini arttırmaya yönelik politikalar, eğitim çıktılarının iyileşmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of father's death on child's educational life in Turkey and attempts to reveal whether or not death faced in school age time is more detrimental than death faced in pre-school ages by using the Demographic and Health Survey (DHS, 2013). The results show that for boys, father's death can decrease the 8th grade completion rate by 5.5 percentage points. The ratio increases to 28 percentage points for the 12th grade completion rate. The same signifcant effcet is observed for boys. In addition, there is not any meaningful effect of father's death on leaving home decision. In the second part of this thesis, the intergenerational educational mobility in Turkey across the three female generations is examined. The results show that educational inequality coming from the channel of parents' education has diminished over time. The results are promising since the effect of fathers' education which proxies for higher income in the family has diminished over time. The same thing is valid for the 5th and 8th grade, but, in the 12th grade completion rate, mothers' education becomes more effective in the second generation than the first generation. Hence, we can conclude that girls should be motivated by mothers in order to obtain higher degrees. In this context, special social policies for orphans and policies which aim at decreasing inequality of opportunity for girls should be designed.