The relationship between culture specific parenting and conduct problems and internalization of rules of children from disadvantaged backgrounds
Kültüre özgü ebeveynlik davranışlarının dezavantajlı ortamda yaşayan çocukların davranım bozukluğu ve kuralları içselleştirmeleri ile ilişkisi
- Tez No: 481618
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çocukların davranım bozukluğu, katı-duygusallıktan yoksun özellikleri ve kuralları içselleştirmeleri çocuğun mizacı, annelerinin ebeveynlik davranışları ve içinde yaşadıkları sosyoekonomik durumdan etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, çocuğun mizacının, içinde yaşadığı sosyoekonomik durumun ve annelerin ebeveynlik özelliklerinin çocukların davranım bozukluğu, katı duygusallıktan yoksun özellikleri ve kuralları içselleştirmeleri ile ilişkisini incelemektir. Yaşları 8-11 arasında değişen ve düşük sosyoekonomik çevrede yaşayan 359 çocuk ve annesi bu çalışmaya katılmışlardır. Anneler demografik bilgiler, mahalle ölçekleri, mizaç ölçekleri ile çocuğun problem davranışları ve kuralları içselleştirmeleri ile ilgili ölçekler doldurmuştur. Çocuklara ise yalnızca anneleriyle ilgili ebeveynlik anketleri uygulanmıştır. Bu çalışma için hiyerarşik regresyon analizleri uygulanmıştır. Mizacın düzenleyici rolünü test etmek amacıyla regresyon analizinin son basamağında ebeveynlik özelliklerinin çocuğun mizaç özellikleri ile etkileşimine bakılmıştır. Araştırma sonucuna göre, algısal hassasiyeti yüksek olan çocuklarda, annenin suçluluk hissettirme davranışının çocukların saldırgan ve umursamaz davranışları attırdığı; algısal hassasiyeti düşük olan çocuklarda ise annenin karşılaştırma davranışlarının çocuğun kurallara karşı gelme, duyarsız/vurdumduymaz özelliklerini arttırırken yetişkin kontrolüne ihtiyaç duyan özellikleri azalttığı görülmüştür. Tepkiselliği yüksek olan çocuklarda ise anne sevecenliğinin olumsuz yönde çocukların umursamaz davranışlarını ve olumlu yönde kendiliğinden olumlu davranış göstermeyi yordadığı; tepkiselliği yüksek olan çocuklarda ise annenin duygu sömürüsü yapması çocukların saldırgan, kurallara karşı gelme davranışı ve umursamaz davranışlarını olumlu yönde yordadığı bulunmuştur. Tüm bulgular alanyazı kapsamında tartışılmış, katkı ve eksiklikleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conduct problems and callous-unemotional traits were affected by child's temperament and environmental factors such as parenting and SES. The current study aims to investigate the relationship between child's conduct problems, callous-unemotional traits and internalization of rules from child temperamental characteristics and mother's parenting styles as well as neighborhood factors. In the study, there were 359 mother child pairs and children were either 3rd or 4th grade. Participants recruited from low socioeconomic background. Mothers completed the scales including demographic, neighborhood measures, child temperament, child behavior problem and child moral development. Children were asked to fill out the parenting scales. Multiple hierarchical regression analyses were performed and the interactions between temperamental characteristics and parenting were examined to see the moderator effect of temperament. For children with high perceptual sensitivity scores, when mother's guilt induction was high, they were more likely to show aggression and ucaring behaviors. For children with low perceptual sensitivity scores, when mother's comparison was high, they were more likely to show rule breaking behaviors and callousness and less likely to show externally controlled behaviors. Among children with high reactivity scores, they were less likely to show uncaring behaviors and more likely to show internally well behaving if their mother's warmth was high. For children with high reactivity scores, when mother's emotionally manipulation was high, they were more likely to show aggression, rule breaking and uncaring behaviors. Results were discussed in light of literature, implications and limitations were mentioned.