The 2015 immigration knot between the European Union and the Balkans
Balkanlar ve Avrupa Birliği arasındaki göçmenlik düğümü 2015
  1. Tez No: 481632
  2. Yazar: SARA JUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin (AB) 2015'teki göç dalgasına verdiği karşılığı inceler ve göç akışının Avrupa'nın halihazırdaki sığınma konusundaki düzenlemeleri üzerindeki etkisini sorgular. Ayrıca, Balkan bölgesinin geçişi ve mülteciler için Batı Balkan güzergahını ve sonuçlarını gözden geçirir. İlgili aktörlerin (AB, Balkan Devletleri, göçmen/mülteciler ve Türkiye) tutumlarına dikkat çeker. Bu bağlamda, aktörlerin çıkarlarının nasıl birbiriyle çatıştığını ve bunun sonucunda ortak bir zeminin oluşamadığı üzerinde durur. Tez, dahili olarak bölünmüş Avrupa Birliği'nin göç yükünü abarttığını ve dayanışma hükmünün uygulanmasının yanısıra geçici koruma mekanizmasının da temini konusunda başarısız olduğunu öne sürer. Bu durum, Avrupalılaşma ve güvenli üçüncü ülkenin güçlendirilmesi gibi mekanizmalar ile görünürdeki yükü daha geniş olan Balkan 'tampon bölgesine' naklederek mültecilerin problemlerini bir mülteci problemine dönüşmesine neden olmaktadır. Türkiye açısından ise bu göç, vize muafiyeti ve geri kabul denklemini içinde barındıran bir konudur. Bu çalışma, mülteci meselesinin AB, Balkan Devletleri ve Türkiye arasında tüm tarafların arzuladıkları fakat kendi kapasitelerini aşan bir göç yönetimi takası umdukları bir pazarlık konusu olarak araçsallaştırıldığı sonucuna varır. Uluslararası sığınma sisteminin temeli çürütülüp zayıflatılırken, bahsedilen aktörler üçgeninin en savunmasız kısmını oluşturan mülteciler feda edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the European Union's (EU) response to the 2015 migration wave. It examines the impact of migration influx on the existing European asylum regulations. It then looks into the Western Balkan route and its consequences for the transit Balkan region and refugees. The positions of concerned actors – the EU, the Balkan states, migrants/refugees, and Turkey are pointed out. In this regard, the thesis shows how their interests are conflicted and thus consequently no common position is worked out. The thesis argues that the internally divided EU is exaggerating over the migration 'burden' and failing to assure both the temporary protection mechanism as well as the application of the solidarity clause. It transferred the problem of refugees into a refugee problem by transfer of the apparent 'burden' into the wider Balkan 'buffer-zone' through the mechanisms of Europeanization and enhancement of the safe third country concept. For Turkey, this was a matter of linkage between migration, visa liberalisation, and readmission. The thesis concludes that the refugee issue became instrumentalised as a bargaining chip between the EU and the Balkan states as well as Turkey which all expected trade-offs for the desired migration management that exceeded their capacities. The most vulnerable part of the actors' triangle, the refugees, were sacrificed, while the international asylum system was undermined and weekend.