The perceptions of efl instructors and administrators on teacher autonomy: A case study
İngilizce okutmanlarının ve okul yöneticilerinin öğretmen özerkliği üzerine algıları: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 481638
  2. Yazar: TUĞBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu durum çalışması, İngilizce okutmanlarının ve okul yöneticilerinin öğretmen özerkliği kavramı üzerine düşüncelerini ve onların algılarına dayanarak, okutmanların çalıştıkları kurumda müfredat, öğretim, değerlendirme, mesleki gelişim, sınıf yönetimi ve kurumsal faaliyetler olarak adlandırılan altı alandaki özerklik düzeylerini ve yine bu alanlarda sahip olmak istedikleri özerklik düzeyini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma ayrıca yöneticilerin, bu alanlardaki öğretmen özerkliğinin ne ölçüde olması gerektiği konusundaki düşüncelerini de araştırmıştır. Araştırmada durum olarak bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık programı seçilmiş ve bu kurumda çalışmakta olan 50 İngilizce okutmanı ve 5 yönetici çalışmaya katılmıştır. Veri, anketler ve yarı yapılandırılmış bireysel mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, İngilizce okutmanlarının özerklik seviyelerini genel olarak düşük olarak algıladıklarını, fakat aynı zamanda her bir alanda daha yüksek seviyede özerkliğe sahip olmak istediklerini göstermiştir. Ayrıca, okul yöneticilerinin öğretmen özerkliğinin ne ölçüde olması gerektiğine dair algıları belirtilen özerklik alanları arasında farklılık göstermektedir. Yöneticiler öğretmenlerin mesleki gelişim ve sınıf yönetimi alanlarında özerkliğe sahip olmaları gerektiğini düşünürken, değerlendirme ve kurumsal faaliyetler alanlarında öğretmenlere özerklik verilmesini desteklememektedir. Bunların yanı sıra bulgular okutmanların ve yöneticilerin öğretmen özerkliğinin öğretmenler ve etkili bir eğitim-öğretim için çok önemli olduğunu düşündüklerini ortaya çıkarmıştır. Katılımcılar öğretmen özerkliğini kısıtlayan unsurları tanımlayarak, özerkliğin geliştirilmesini sağlayacak bazı önerilerde bulunmuşlardır. Bu nedenle, araştırma İngilizce öğretmenleri, okul yöneticileri ve İngilizce öğretmen yetiştirme programları için önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This case study aimed to explore the perceptions of EFL instructors and administrators working at tertiary level in regard to the concept of“teacher autonomy”and to investigate to what extent the instructors were perceived to possess autonomy in their work context and desired autonomy over six domains, namely curriculum, instruction, assessment, professional development, classroom management, and institutional operations. The study also sought administrators' views on what the extent of teacher autonomy should be in each domain. For this purpose, an English preparatory program of a state university was chosen as the case and fifty Turkish EFL instructors and five administrators who worked at the program participated in the study. Data were gathered through questionnaires and semi-structured individual interviews. The results suggested that EFL instructors perceived to possess a low level of autonomy in general, but nevertheless, they desired to have a higher degree of autonomy in all domains. In addition, administrators' views on the extent of teacher autonomy differed across the six domains. Whereas they believed that the instructors should have autonomy over professional development and classroom management, they did not support the idea of giving teachers autonomy over assessment and institutional operations. Moreover, the findings revealed that both instructors and administrators held the opinion that teacher autonomy is vital for teachers and an effective instruction. By identifying some constraints on teacher autonomy, the participants also offered some suggestions to help to promote it. Thus, the study has important implications for EFL instructors, administrators, and teacher educators.