Farklı kanser türlerinde B ve T lenfositlerinin izolasyonu ve CD38 enzim etkinliklerinin karşılaştırılması.
Contrast of B and T lymphocyte isolation and CD38 enzyme activity at several cancer types.
- Tez No: 316946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ALBENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
CD38 hem reseptör hem de enzim özelliği gösterebilen pleiotropik (bir genin birden çok gen üzerinde etkisini göstermesi) bir moleküldür. CD38 anlatımı B ve T lenfositlerinde farklılaşmanın fenotip belirleyicisi olarak kullanılmaktadır. Kanserli hasta eritrositlerinde CD38 etkinliğinin kontrollere oranlara yüksek olduğu bilinmektedir. Bu bilgilerden yola çıkarak, CD38 aktivitesi İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi kliniklerinden alınan farklı kanser gruplarına ait hasta kanlarından RosetteSep kitleri ile izole edilen B ve T lenfositlerinde incelendi. Ayrıca Ehrlich asit tümör hücrelerinin aktarılmasıyla tümör oluşturulan BALB/c farelerinin kanlarından da EasySep kitleri ile B ve T lenfositleri izole edildi.
Özet (Çeviri)
CD38 is a pleiotropic molecule which behaves at the same time both as an enzyme and as a receptor. CD38 expression is used as phenotype determinant of differentiation at B and T lymphocytes. It has been known that CD38 activity on the cancer patients is higher when compared to the control group. Based on this knowledge, CD38 activity has been studied at B and T lymphocytes isolated with RosetteSep kits from patient bloods belonging to several cancer groups taken from I.U. Istanbul Medicine Faculty clinics. B and T lymphocytes isolated with EasySep kits from tumor formed BALB/c mouse bloods by transferring Ehrlich acid tumor cells.