Konjenital anomalili yenidoğanların değerlendirilmesi
Evaluation of newborns with congenital anomalies
  1. Tez No: 942882
  2. Yazar: VAFA GAHRAMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT NARLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Konjenital Anomalili Yenidoğanların Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Konjenital anomaliler, yenidoğan döneminde ciddi morbidite ve mortaliteye neden olan, küresel ölçekte önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma, 2020–2024 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜTF) Balcalı Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen konjenital anomalili olguların epidemiyolojik, prenatal ve postnatal özelliklerini çok boyutlu olarak değerlendirmeyi; aynı dönemde diğer nedenlerle yenidoğan yoğun bakımda yatarak tedavi gören olgularla karşılaştırarak, anomali gelişimiyle ilişkili olası risk faktörlerini belirlemeyi ve elde edilen bulgular doğrultusunda önleyici sağlık hizmetlerine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, analitik ve vaka-kontrol tasarımında yürütülen bu çalışmaya, 495 konjenital anomalili yenidoğan ile aynı dönemde doğmuş 250 anomalisi olmayan kontrol olgusu dahil edilmiştir. Çalışmada ebeveyn yaşları, akrabalık durumu, eğitim ve sosyoekonomik düzey, gebelik öyküsü, prenatal enfeksiyon ve ilaç kullanımı, doğum şekli, doğum haftası ve ağırlığı, cinsiyet, yoğun bakım süresi, cerrahi gereksinim ve mortalite gibi çok boyutlu veriler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bulgular: En sık rastlanan anomaliler, sırasıyla kardiyovasküler sistem (% 58,2), genitoüriner sistem (%25.5), gastrointestinal sistem (% 16,2) ve santral sinir sistemi (% 12,3) sistemlerinde gözlenmiştir. Olguların % 32,3'ünde çoklu sistem tutulumuna rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluatıon Of Newborns Wıth Congenıtal Anomalıes Introduction and Aim: Congenital anomalies are a major global public health concern, causing significant morbidity and mortality during the neonatal period. This study aimed to comprehensively evaluate the epidemiological, prenatal, and postnatal characteristics of neonates with congenital anomalies followed between 2020 and 2024 in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Çukurova University Balcalı Hospital, and to identify potential risk factors by comparing them with neonates hospitalized for other reasons during the same period. Materials and Methods: This retrospective, analytical, case-control study included 495 neonates with congenital anomalies and 250 control neonates without anomalies born during the same period. Parental age, consanguinity, education and socioeconomic status, pregnancy history, prenatal infections and drug exposures, delivery mode, gestational age and birth weight, gender, NICU length of stay, surgical needs, and mortality were comparatively analyzed. Results: The most common anomalies were cardiovascular (58,2 %), genitourinary (25,5 %), gastrointestinal (16,2 %), and central nervous system (12,3 %) anomalies. Multisystem involvement was present in 32,3 % of the cases.