Zihinsel engelli çocuğa sahip olma durumunun babaların anksiyete ve depresyon düzeylerine etkisi
The effect of having mentally disabled child on anxiety and depression levels of fathers
- Tez No: 861386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEHİR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Zihinsel engelli çocuğa sahip olmak, ailelerin çocukları için endişe duyması ya da sosyoekonomik ve kültürel nedenlerle ailelerin ruh sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Çalışmalarda, zihinsel engelli çocuğa sahip olmanın çoğunlukla anneler üzerindeki etkileri değerlendirilmiş olup babalar üzerindeki araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, zihinsel engelli çocuğa sahip olma durumunun babaların anksiyete ve depresyon düzeylerine etkisini belirlemektir. Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Aralık 2022- Mayıs 2023 tarihlerinde yürütüldü. Çalışmaya zihinsel engelli çocuğu olan 126 baba ve zihinsel engelli çocuğu olmayan 126 baba olmak üzere 252 baba dahil edildi. Sosyo-demografik özellikleri içeren anket formu, Beck Anksiyete ve Beck Depresyon ölçekleri, yüz yüze uygulandı. Toplanan veriler, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 27.0 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Testlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p ≤ 0.05 olarak değerlendirildi. Verilerin analizinde, veriler normal dağılmadığı için, iki grup karşılaştırılırken MannWhitney U testi, ikiden çok olan gruplar için Kruskal- Wallis testi kullanıldı. Kategorik yapıdaki değişkenler bakımından gruplar arasındaki farklılıklar Ki-kare testi ile incelendi. Değişkenler arası ilişkileri saptamak için korelasyon analizi yapıldı. Zihinsel engelli çocuğu olan babaların %28,6'sının farklı düzeylerde anksiyetesi, % 35,7'sinin depresyonu olduğu bulundu. Zihinsel engelli çocuğu olmayan babaların ise %19,0'ının farklı düzeylerde anksiyetesi, % 27,0'ının depresyonu olduğu bulundu. Zihinsel engelli çocuk sahibi olan ve olmayan babalar arasında anksiyete düzeyleri arasında fark bulunmadı (p=0,181). Zihinsel engelli çocuğu olan ve olmayan babaların depresyon düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (p= 0,012). Zihinsel engelli çocuğu olan babalarda, zihinsel engelli çocuğu olmayan babalara göre“ciddi depresyon”anlamlı olarak daha fazlaydı. Zihinsel engelli çocuğu olan ailelerde babaların ruhsal sorunlarla karşılaşabilme ihtimali değerlendirilmeli, babalara bu konuda eğitim, sosyal ve ruhsal destek verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Having a child with mental disability can negatively affect the mental health of families due to families' concerns about their children or socioeconomic and cultural reasons. Studies have mostly evaluated the effects of having a child with mental disability on mothers, but research on fathers is limited. The aim of this study is to determine the effect of having a child with mental disability on fathers' anxiety and depression levels. The study was conducted at Düzce University Health Practice and Research Center between December 2022 and May 2023. The study included 252 fathers, 126 fathers with mentally disabled children and 126 fathers without mentally disabled children. A questionnaire form including sociodemographic characteristics, Beck Anxiety and Beck Depression scales were applied face to face. The collected data were evaluated using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 27.0 package program. Statistical significance level was evaluated as p ≤ 0.05. In the analysis of the data, since the data were not normally distributed, Mann-Whitney U test was used when comparing two groups and Kruskal-Wallis test was used for more than two groups. Differences between groups in terms of categorical variables were analyzed by Chi-square test. Correlation analysis was used to determine the relationships between variables. It was found that 28.6% of the fathers with mentally disabled children had different levels of anxiety and 35.7% had depression. Among fathers without mentally disabled children, 19.0% had different levels of anxiety and 27.0% had depression. There was no difference in anxiety levels between fathers with and without mentally disabled children (p=0.181). A statistically significant difference was found between the depression levels of fathers with and without mentally disabled children (p= 0.012).“Severe depression”was significantly higher in fathers with mentally disabled children than in fathers without mentally disabled children. The possibility that fathers in families with children with mental disabilities may encounter mental problems should be evaluated, and fathers should be provided with education, social and mental support.