The effects of using concrete manipulative and geogebra on fifth grade students' achievement in quadrilaterals
Geogebra ve somut materyal kullanımının beşinci sınıf öğrencilerinin dörtgenler konusundaki başarısı üzerinde etkisi
- Tez No: 481697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı GeoGebra kullanarak aktivite temelli öğrenme ortamının ve somut materyal kullanarak aktivite temelli öğrenme ortamının sadece aktivite temelli öğrenme ortamı ile karşılaştırıldığında beşinci sınıf öğrencilerinin dörtgenler konusundaki başarısını araştırmaktır. Buna ek olarak, kullanılan materyallerin öğrencilerin açıklamaları üzerinde etkisini derinlenmesine incelemek için görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada iki deneysel ve bir kontrol grubunu içeren yarı deneysel karma araştırma deseni kullanılmıştır. Nitel tasarım için, yarı yapılandırılmış görüşme formları tercih edilmiştir. Çalışma, 2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Düzce'de bir ortaokulda gerçekleştirilmiş ve 14 ders saati (3 hafta) sürmüştür. Verilerin toplanabilmesi için, araştırmacı tarafından önceki çalışmalardan elde edilen soruların kullanılmasına dayalı“Dörtgenler Başarı Testi”kullanılmıştır ve kovaryans analizi (ANCOVA) ile veriler incelenmiştir. Nicel verilere ek olarak, görüşmeler uygulamanın hemen ardından yapılmıştır Bu aşamada, üç öğrencinin açıklamalarına ve cevaplarına yer verilmiştir. Bu üç öğrencinin her biri ayrı sınıftan seçilmiş olup, seçilme işlemi sürecinde daha zengin veri elde edebilmek için öğrecilerin konuşkan, görüşmeye katılmayı hevesli ve başarılı olması gibi etkenler göz önünde bulundurulmuştur. Nicel ve nitel verilerin analizleri GeoGebra kullanarak aktivite temelli öğrenme ortamının dörtgenler konusunu öğrenirken öğrenciler üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ve öğrencilerin bakış açılarını genişlettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of activity-based learning using concrete manipulatives and using GeoGebra on 5th-grade students' achievements in quadrilaterals as compared to activity-based learning only. The other purpose is to gain in depth understanding about the effects of used materials (GeoGebra and concrete manipulatives) on students' explanations on quadrilaterals through conducting interviews. A quasi-experimental mixed method research method was used to examine the related research questions with two experimental groups and one control group. Semi-structured interviews were conducted to gain an in-depth understanding of the effects of used materials (GeoGebra and concrete manipulatives) on students' explanations. This study was implemented in the spring semester of the 2015-2016 academic years in a middle school in Düzce which is located in the West Black Sea Region in Turkey with 60 students whose were 35 girls and 25 boys. The study was carried 14 class hours (3 weeks). The quantitative data was collected from Quadrilateral Achievement Test and to be analyzed by the help of analysis of covariate (ANCOVA). Furthermore, one student was selected from each group according to their being talkative, enthusiastic and successful for interviews to obtain rich data in qualitative part. Both quantitative and qualitative data analysis indicated that using GeoGebra in activity-based learning while learning quadrilaterals had a positive effect on the students' achievement and enhanced students' perception.