Çekme ritual in a village of Black Sea Region in Turkey: bride kidnapping as a critique of alternative systems of marriage
Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nin bir köyünde 'Çekme' ritüeli: Alternatif evlilik sistemlerine bir eleştiri olarak kız kaçırma
  1. Tez No: 481709
  2. Yazar: FETHİYE BEŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma kız kaçırmayı alternatif evlilik sistemi olarak tanımlayan literatüre, Karadeniz Bölgesi'nin bir köyünde yapılan etnografik bir alan araştırması ile eleştiri sunmayı amaçlamaktadır. Böylece kız kaçırma bölgesel pratiklerin referansıyla yeniden tanımlanmaya çalışılacaktır. Bu çalışmada, öncelikle, çekme pratiği biçimlendirilmiş ve tekrara dayalı eylem zemininde ritüel olarak tanımlanmaktadır. Ritüel kavramsallaştırılmasında seremonyal eylem ve kamuoyu konsensüsü dikkate alınmıştır. Buna ek olarak, kadınların çekme pratiği sonrası evlilikleriyle nasıl mücadele ettikleri ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bunu yaparken, kadınlar arasında bir gelenek olan“kaide atma”geleneği ile Karadeniz kadınlarının popüler kültürde resmedildiği şekliyle güçlü ama karar alma mekanizmalarındaki pasifliğine karşıt durarak kendilerini nasıl tanımladıkları ve değer atfettiklerine yer verilecektir. Bu tez, bir evlilik pratiği olan kız kaçırmayı kadınların deneyimlerinin aktarımıyla anlamlandırmaya çalışırken, bunu, epistemolojik ve metodolojik zemin olarak kullanılan Feminist Duruş Kuramı'nın amaç edindiği farklı kadınlık deneyimlerini göz ardı etmeden, hiyerarşik ilişkiler ağına girmeden ve kadınlara ve kadınlığa dair daha objektif bir bilginin imkanına ilişkin iddialarının ışığında yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a criticism to the literature which explains bride kidnapping as an alternative marriage system through an ethnographic study conducted in a village of Black Sea Region. In this study, first of all, practice of çekme is defined as ritual on the basis of formal and repetitive action. Consensus of the public opinion and the ceremonial action are considered in the ritual conceptualization. In addition to that, how women try to cope with their marriages after the çekme practice will be put forward. In doing that, with the help of 'kaide atma' which is a tradition among women, how Karadeniz women define and value themselves in contrast to their popular portrayal of strong but passive in decision making mechanisms. This thesis, while trying to give meaning to bride kidnapping, which is a form of marriage, through the transmission of experiences of women; does that without ignoring the different experiences of women, without entering the hierarchical web of relations and in the light of the possibility of strong objectivity about womanhood in parallel to the aims of Feminist Standpoint Theory, which is used as epistemological and methodological ground.