Bir vergiye gönüllü uyum programının geliştirilmesi:Mersin ili örneği
The improvement of a tax compliance program: the case of Mersin city
  1. Tez No: 481830
  2. Yazar: GÖKBEN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDEM SOFRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Vergilendirme, ekonomik olaylarla iç içe olan bir olgudur. İzlenen ekonomik programın kaynak ihtiyacına göre vergi mevzuatında yapılan değişiklikler, vergi sisteminin yapısını olumsuz etkilemekte ve vergiye gönüllü uyumu azaltmaktadır. Temelde, devlet tarafından elde edilen kaynağın nereye aktarıldığı konusunda oluşan belirsizlikle yürütülen vergilendirme işlemi, mükellef odağında da belirsizlik yaratabilmektedir. Öyleyse, birey devlet ilişkisinde yeterli bilgi akışını gerçekleştirebilecek ve vergiye gönüllü uyumu sağlayacak faktörler önem taşımaktadır. Bu amaçla çalışmada, gönüllü vergi uyumunun tanımı, mükelleflerin vergiye karşı tutum ve davranışlarının nedenleri ve etkileri genel bir bakış açısıyla açıklanmaktadır. Öte yandan, vergiye uyumuyla ilişkilendirilebilen faktörler, mükellef odaklı bir şekilde psikolojik ve sosyolojik yönleriyle analize tabi tutulmaktadır. Bu doğrultuda, Mersin ili bazında yapılan anket çalışması sonucu SMMM, avukat, memur meslek gruplarına çeşitli sorular yöneltilmiştir. Çalışma bulguları, cinsiyet faktörünün vergiye gönüllü uyuma olan etkisinin geçerliliğini yitirdiğini vurgulamaktadır. Bunun yanında yaş, gelir düzeyi ve eğitim düzeyi arttıkça vergiye gönüllü uyum kavramına olan ilginin arttığı ve evlilerin bekarlara göre vergiye gönüllü uyum konusunda daha bilinçli olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Taxation is a phenomen on that is intertwined with economic case. According to monitored economic program resource needs, changes in the legislation, negatively affect the structure of the tax system and reduce voluntary tax compliance. Basically, taxation process which is carried out with the uncertainty about the transfer of the source by the state also creates uncertainty focus on taxpayers. Now than within individual and government relations to perform flow of an adequate inform and to ensure voluntary tax compliance factors are important. In this study for this aim, the definition of voluntary tax compliance causes and effects of attitudes and behaviors of taxpayers against taxes is explained by an overall perspective. On the other hand, the factors that can be associated with the tax compliance are subject to analysis in psychological and sociological aspects in a taxpayer-focused manner. In this direction various inquiries were made to the financial advisor, lawyer, civil servant profession groups with the questionnaire work made on Mersin province basis. The findings of this study emphasize that the gender factor has lost the validity of the effect of voluntary compliance. Moreover it can be said that as age, income level and educational level increase interest in the concept of voluntary compliance increases and that the married people are more conscious about voluntary compliance than the single people.