The efficiency analysis of accounting transparency and realisation on ias 1 presentation of financial statements within transnational management
Muhasebe şeffaflığının uygulanan mali tabloların sunumuna ilişkin uygulama faaliyetlerine ilişkin etkinlikler ile ilgili analiz
- Tez No: 481922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA BOYDAŞ HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Muhasebe standartları, bir şirketin muhasebe ilkelerine uygunluğunu güvence altına alan bir güçtür. Her standardın muhasebe süreçlerinde belirli bir rolü vardır, ancak her şirketin her biri kendi tavrına sahiptir. Bu tutum, şirket ölçeği, faaliyet bölgesi, kendi ilkeleri ve benzeri faktörlerin sayısına bağlıdır. Bir dünya küreselleşme ve entegrasyon vasıtasıyla yaşarken, uluslararası şirketler, büyük toprakları kapsadığı ve birçok insanı içerdikleri için dünyadaki yönetici şirketler. Bu tür şirketleri düzgün bir şekilde yönetebilmek için, yönetim, şirketlerin tüm dünyaya uyacak belirli standartlar oluşturma yükümlülüğüne sahiptir. Bu standartlar, belirli faaliyet alanlarında benzersiz ve evrensel bir“dil”rolü oynamaktadır. Şirketin her biri aynı şekilde muhasebe konularıyla uğraşmak ve şirket içinde kendi standartlarını belirlemek ve aynı zamanda uluslararası muhasebe standartlarına uymak zorundadır. Her şirket bu standartları tam güçle takip etmek zorunda iken, gerçekte nadiren olur ve çoğu zaman şirketler boşluklar yaşar. Standartların uyumu şirket yönetiminin sorumluluğudur ve şirketin imajını ve refahını doğrudan etkiler. Aşağıda, bir şirketin en önemli muhasebe standartlarından birine uymaya çalışırken karşılaştığı tüm sorunları, IAS 1'i ve bir standart kötü muamele gördüğünde ne olacağını gözlemleyeceğiz. Standart uyumluluktaki boşlukların bir sonucu olarak yönetim hatalarının şirket görüntüsü ve performans üzerindeki etkisini göreceğiz. Bunun yanında, bir uluslararası inşaat şirketinde standartlara uyma ve şeffaflığın ortadan kaldırılması ve ifşa hatasının ortadan kaldırılması konusundaki deneyimine bir şirketin imajını ve performansını en üst seviyede tutmak için ne tür önlemler alınacağını gösteren sonuçlara genel bir bakış yapacağız.
Özet (Çeviri)
Accounting standards are counted to be the force that guarantees the proper compliance of a company to the accounting principles. Each standard has a specific role in the accounting processes, however each company has its own attitude to all of them. This attitude depends on number of factors, such as the scale of company, region of activities, its own principles and etc. At the time when a world is living through globalisation and integration, international companies are ruling companies in the world as they cover big territories and involve many people. In order to be able to properly manage such companies the management has an obligation to create certain standards inside the companies that would fit its entities all around the world. These standards are playing the role of a unique and universal“language”within certain sphere of activities. Respectively, the company has to deal with its accounting issues as well and determine its own standards within the company which at the same time have to fit the international accounting standards as well. While each company has to follow these standards in full power, in reality it rarely happens and most of the time companies live through number of gaps. The compliance of standards is the liability of the company management and it directly affects both image and prosperity of the company. Below we will observe all the issues that a company faces while trying to comply one of the most important accounting standards, IAS 1 and what happens when a standard is mistreated. As a result of gaps in standard compliance we will see the effect of management mistakes on the company image and performance. Besides that, we will overview the experience that was gained in an international construction company regarding standard compliance and elimination of transparency and disclosure failure, its consequences which will show what actions should be taken in order to keep the image and performance of a company on top.