Teknokentlerde vergi uygulamaları
Tax practices in technocities
- Tez No: 481929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERAL FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Globalleşen dünyada bilgiye erişim kolaylaşmış ve bu bağlamda bilginin üretime dönüşmesi meselesi uygarlıkların bir yarış sahasına dönüşmüştür. Dünyada birçok ülke bu yarışta söz sahibi olabilmek için teknolojiye yatırım yapmakta ve girişimcilere birçok teşvikler sağlamaktadır. Bu teşvikler çerçevesinde birçok ülke, teknoloji geliştirme bölgeleri kurulmasını teşvik etmiş ve bu bölgeleri mümkün olduğu kadar cazip birer yenilik merkezine dönüştürmeyi bir devlet politikası haline getirmiştir. Ülkemizde teknoloji geliştirme merkezleri karşımıza teknoparklar ya da teknokentler olarak çıkmaktadır. Bu çalışmada önemi gittikçe artan Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Türkiye'de kuruluş aşamalarını ve ülke ekonomisi açısından sosyoekonomik etkileri ile uygulanan vergi istisnaları ve muafiyetleri ile yatırımcıların teşvik edilmesine olan katkıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world accessing to the information became easier. In this context, transformation of knowledge into production became a race field of civilizations. Many countries in the world are investing in technology to become a competitor in this race. In the framework of these incentives, many countries have encouraged the establishment of technology development zones and have made it a state policy to turn these zones into centers of innovation as attractive as possible. Technology development centers in our country are mainly seen as technoparks or technocities in Turkey. In this study, Technology Development Zones' Organization phases, tax exemptions, socio-economic impacts in terms of the country's economy, contributions to the promotion of investors are examined.