Teknokent işletmelerinin işleyişi ve ekonomik etkileri açısından vergi uygulamaları
Tax applications in terms f the functioning and economic effects of teknokent enterprises
  1. Tez No: 810029
  2. Yazar: CANAN ÇETİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA HIZARCI BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünyada bireylerin ve işletmelerin bilgiye ulaşmaları giderek daha kolay hale gelmiştir. Bilginin üretim haline çevrilmesi sorunu medeniyetlerin bir rekabet alanı ortaya çıkmış olup birçok ülke bu rekabet ortamında sözü geçer hale gelebilmek için teknolojik yatırımları artırmaya ve müteşebbislere birden fazla teşvikler getirmeye başlamıştır. Bu teşvik türleri kapsamında birden fazla devlet, teknoloji geliştirme bölgelerinin kuruluşunu teşvik etmiş ve bölgelerin olabildiğince cezbedici birer yenilik odağına çevrilmelerini devletin politikası durumuna getirmiştir. Türkiye'de teknoloji geliştirme merkezleri teknoparklar ya da teknokentler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda önemi artan Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Türkiye'de kuruluş safhalarını ve ülkenin iktisadi yapısı yönünden sosyoekonomik etkileri açısından vergi uygulamaları incelenmiştir. Bu tezde teknokentlere uygulanan vergi teşvik ve istisnaların genel kapsamlı kaldığı ve sadece kanun yönergelerle desteklenmesinin önemli bir eksiklik olduğu görülmektedir. Türkiye'nin proje tabanlı teknoloji altyapısı için ihtiyaç duyduğu teknolojik seviyeyi hedeflemesi açısından ek teşvik türleri getirmesi gerekliliğine vurgu yapılmıştır. Firmaların teknokentler konusunda bilgilendirilmesi, eksikliklerin hızlıca giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With globalization, it has become easier for individuals and businesses to access information in the world. The problem of transforming knowledge into production has emerged as a competitive field of civilizations, and many countries have begun to increase technological investments and provide more than one incentive to entrepreneurs in order to become influential in this competitive environment. Within the scope of these incentive types, more than one state has encouraged the establishment of technology development zones and it has become the policy of the state to turn the regions into an attractive innovation focus as much as possible. Technology development centers in Turkey appear as technoparks or technokents. In our study, the establishment phases of the Technology Development Zones in Turkey and their socio-economic effects in terms of the economic structure of the country were examined in terms of tax applications. In this thesis, it is seen that the tax incentives and exemptions applied to technoparks remain in general scope and that it is only an important problem to be supported by law directives. It was emphasized that Turkey should introduce additional types of incentives in order to target the technological level it needs for its project-based technology infrastructure. It is necessary to inform the companies about technoparks and to correct the deficiencies quickly.