Territorial conflict: Case study of Cameroon and Nigeria over the Bakassi peninsula
Yasal çatışma: Bakassi yarımadası üzerindeki Kamerun ve Nijerya'nın örnek çalışması
  1. Tez No: 481932
  2. Yazar: IBUE NANJE CLARIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZÜM SEZİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Afrika bağlamında bölgesel çatışma tekrar eden bir durumdur. Bu çatışmaların tarihi Afrika kıtasının neredeyse her köşesine ulaştı. Nijerya ve Kamerun arasındaki Bakassi yarımadasında yaşanan anlaşmazlık, kıtadaki diğer vakalarla ilişkilidir. Bu tür anlaşmazlıkların ortak bir olgusu olarak, konular kolayca uzun savaşlara dönüştürülür. Bununla birlikte, Bakassi davasında, bu devletlerin sayısız agresif çatışmalara bakılmaksızın savaşı önlediği için anlaşmazlığın değerlendirilmesi gerekiyor. Afrika'daki bölgesel çatışmalar genellikle kıtaların sömürge tarihi nedeniyle kalıtsaldır. Bakassi, Afrika'da birçok farklı toprak çatışması vakası gibi durumun benzer kaynaklı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, bu çalışma, devletler arasındaki bölgesel uyuşmazlıkların tipik durumlar olduğu gözlemleniyor. Bu çalışmada, Bakassi anlaşmazlığını Afrika'daki diğer toprak anlaşmazlığı vakalarından farklı kılan şeyleri göreceğiz.
Özet (Çeviri)
Territorial conflict within the context of Africa is a re-occuring situation. The history of these conflicts has struck almost every corner of the African continent. In the case of the Bakassi peninsula between Cameroon and Nigeria, it seem relative to other cases within the continent. As a common phenomenon of these kinds of dispute, the issues are easilly transformed to long wars. However, in the case of Bakassi, it is necessary to appraise the dispute in view of its perculiariaty as these states avoided war regarless of the numerous aggressive confrontations. Territorial conflicts in Africa generally are hereditary in nature due to the continents colonial history. The case of Bakassi like many different cases of territorial conflict in Africa comes from a similar position. Notwithstanding, this study has its variations to typical cases of territorial disputes between states. In this study we will get to see just what makes the Bakassi dispute perculiar from other cases of territorial disputes in Africa.