Exploring the leader's language of motivation on subordinate performance and job satisfaction in Bangladesh
Motivasyon dilinin Bangladeş'teki organizasyonlarda çalışan iş gücünün üzerindeki etkisini ve yarattığı memnuniyeti araştırmayı hedeflemektedir
  1. Tez No: 481931
  2. Yazar: MOHAMMAD KHAİRUL ISLAM RASEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu proje, motivasyon dilinin Bangladeş'teki organizasyonlarda çalışan iş gücünün üzerindeki etkisini ve yarattığı memnuniyeti araştırmayı hedeflemektedir. Motivasyon dili, bütün organizasyonlarda, karmaşık organizasyonel görev ve sorumlulukların tamamlanmasını sağlamak için çalışanlara destek veren önemli bir araçtır. Bu araştırma, Bangladeş'de bulunan Dutch-Bangla Bank, NGO (BRAC) ve RFL Plastic Product Company şirketlerinde çalışan 30 çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat testlerinin sonuçları, hem performans ve memnuniyetin yukarı yönlü hareketine yol açan itici unsurları, hem de hedef çalışan kitlesindeki memnuniyeti ve performansı düşüren unsurları göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, yönetici ve mahiyetindekiler arasındaki iletişim kopukluğunu (ki bunlar yöneticinin davranışlarını ve bu davranışların çalışanların üreteceği çıktılar üzerinde etkileri bulunmaktadır) ortaya çıkartmaktadır. Analizlerler göstermektedir ki, eğer bir çalışan memnun ve mutlu ise motivasyon seviyesi yüksektir. Ama eğer bunun tersi bir durum söz konusu ise, verim ve motivasyon hatırı sayılır bir şekilde düşmektedir. Bu sonuçların içeriği, yönetici ve iş sahiplerinin çalışanları ile kendileri arasındaki kopukluğu ortaya çıkartacak, ayrıca çalışanları motive ve memnun tutacak, beklenen performansa ulaşmalarını sağlayacak.bazı motivasyon dili tekniklerini uygulamalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to exploring the language of motivation on the performance and satisfaction of workforce and employees of organizations in Bangladesh. Language of motivation in every organization is considered as a tool that leads the employee towards accomplishing specific organizational objectives and goals. This research was conducted on 30 employees of the Dutch-Bangla Bank, NGO (BRAC) and RFL Plastic Product Company in Bangladesh. The results of semi structured in-depth interview revealed that the language of leadership or leadership style lead the performance and satisfaction in ascendant direction and what are factors, decreased the performance and dissatisfied the targeted employees. Also the study found the relational gap between the manager and the subordinates, which drives the behavior of the manager and makes an effect on the employee's outcomes. The analysis proved that if the employee is pleased and satisfied at his work, his motivational level is high. However, if not, the level of motivation and productivity will decrease noticeably. These findings can have implications for managers and business owners to find out the gap between them and their employees and some action plans to fix the techniques for applying language of motivation that will keep the employees motivated and satisfied to perform as expected.