The impact of remote work on company culture: An interview-based analysis
Uzaktan çalışmanın şirket kültürü üzerindeki etkisi: Görüşmeye dayalı bir analiz
  1. Tez No: 1019422
  2. Yazar: SARAH FARAG
  3. Danışmanlar: PROF. AKIN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Uzaktan ve hibrit çalışma düzenlemeleri, işyeri kesintilerine verilen kısa vadeli tepkiler olmaktan çıkarak, işletmelerin nasıl faaliyet gösterdiğini, iletişim kurduğunu ve kültürel ortamlarını nasıl sürdürdüğünü etkileyen yerleşik örgütsel yapılar haline gelmiştir. Yaygın şekilde benimsenmelerine rağmen, bu düzenlemelerin örgütsel bağlamları nasıl şekillendirdiğine ve yöneticiler, çalışanlar ve kurumsal sistemler arasındaki etkileşimleri nasıl yeniden tanımladığına ilişkin nitel içgörülerin yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu çalışma, uzaktan ve hibrit yapıların çalışan bağlılığı, örgütsel değerler ve liderlik uygulamaları üzerindeki etkilerini inceleyerek uzaktan çalışmanın şirket kültürü üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Ayrıca, coğrafi olarak dağınık çalışma ortamlarında örgütlerin kültürel bütünlüğü ve verimliliği nasıl koruduğunu ve liderlik rollerinin iletişim, güven ve iş birliğini desteklemek amacıyla nasıl evrildiğini araştırmaktadır. COVID-19 pandemisi sonrasında uzaktan çalışmanın küresel ölçekte yaygınlaşması çerçevesinde, bu çalışma aynı zamanda doğrudan denetimin azalması, mentorluk sınırlılıkları, iletişim engelleri, sosyal izolasyon ve iş-yaşam sınırlarının bulanıklaşması gibi temel zorlukları da ele almaktadır. Bu doğrultuda araştırma, giderek dijitalleşen çalışma ortamlarında örgütsel kültürün nasıl sürdürülebileceği ve uyarlanabileceğine ilişkin daha derin bir anlayış sunmaktadır. Çalışma, uluslararası kuruluşlarda görev yapan yöneticilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanan nitel bir araştırma tasarımı benimsemekte olup, uzaktan çalışmaya ilişkin akademik literatür, vaka analizleri ve örgütsel raporların incelenmesiyle desteklenmiştir. Veriler, farklı sektörlerden kuruluşları temsil eden 65 katılımcıdan toplanmıştır. Görüşmeler, katılımcıların erişilebilirliğine bağlı olarak e-posta, WhatsApp ve LinkedIn aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, MAXQDA 26 yazılımı desteğiyle tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve uzaktan ve hibrit bağlamlarda liderlik uygulamaları, iletişim sistemleri, çalışan bağlılığı ve örgütsel kültür ile ilişkili tekrar eden örüntülerin belirlenmesi sağlanmıştır. Bulgular, uzaktan çalışmanın örgütsel kültürü doğrudan güçlendirmediğini ya da zayıflatmadığını ortaya koymaktadır. Aksine, uzaktan çalışma, sonuçları yönetsel uygulamalara, iletişim kalitesine ve liderlik yaklaşımlarına bağlı olan yapısal bir çalışma düzeni olarak işlev görmektedir. Yapılandırılmış iletişim süreçlerini uygulayan, güven temelli liderlik yaklaşımını benimseyen ve performans beklentilerini açık şekilde tanımlayan örgütler, fiziksel mesafeye rağmen çalışan bağlılığını ve kültürel bütünlüğü sürdürebilmiştir. Buna karşılık, koordinasyon yapıları zayıf olan örgütlerde iş birliğinin azaldığı, kişilerarası ilişkilerin zayıfladığı ve bağlılık düzeylerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Bulgular ayrıca, uzaktan çalışmanın çift yönlü sonuçlar ürettiğini göstermektedir: esneklik, özerklik ve iş-yaşam dengesi gibi unsurları artırırken, etkili şekilde yönetilmediğinde iletişim zorlukları ve çalışan izolasyonu gibi sorunlara da yol açabilmektedir. Buna ek olarak, sonuçlar uzaktan çalışmanın benimsenmesinin kendisinin ulusal-kültürel ve kurumsal faktörler tarafından koşullandığını, örgütsel uygulamalardan önce gelen daha üst düzey bir bağlamsal katman ortaya koyduğunu ve uzaktan çalışmanın uygulanıp uygulanmayacağını şekillendirdiğini göstermektedir. Bu çalışma, dağınık çalışma ortamlarında örgütsel kültürün evrimine ilişkin uluslararası nitel bir bakış açısı sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, uzaktan çalışmanın kültürel sonuçları doğrudan belirleyen bir unsurdan ziyade, mevcut yönetsel uygulamaları ortaya çıkaran ve güçlendiren bağlamsal bir örgütsel düzenleme olarak işlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Remote and hybrid work arrangements have transitioned from short-term responses to workplace disruptions into established organizational configurations that influence how firms operate, communicate, and sustain their cultural environments. Despite their widespread adoption, there remains insufficient qualitative insight into how these arrangements shape organizational contexts and redefine interactions among managers, employees, and institutional systems. This study examines the influence of remote work on company culture by analyzing how remote and hybrid structures affect employee engagement, organizational values, and leadership practices. It further explores how organizations preserve cultural cohesion and productivity within geographically dispersed work settings, as well as how leadership roles evolve to support communication, trust, and collaboration. In light of the global expansion of remote work following the COVID-19 pandemic, the study also addresses key challenges, including reduced direct supervision, limitations in mentoring, communication barriers, social isolation, and the blurring of work-life boundaries. Accordingly, the research contributes to a deeper understanding of how organizational culture can be sustained and adapted in increasingly digital work environments. The study employs a qualitative research design based on semi-structured interviews with managers from international organizations, supported by a review of academic literature, case studies, and organizational reports related to remote work. Data were collected from 65 participants representing organizations across diverse sectors. Interviews were conducted via email, WhatsApp, and LinkedIn, depending on participant accessibility. The data were analyzed using thematic analysis with the support of MAXQDA 26, allowing for the identification of recurring patterns associated with leadership practices, communication systems, employee engagement, and organizational culture in remote and hybrid contexts. The findings reveal that remote work does not inherently strengthen or weaken organizational culture. Rather, it functions as a structural work arrangement whose outcomes are contingent upon managerial practices, communication quality, and leadership approaches. Organizations that implemented structured communication processes, trust-based leadership, and clearly defined performance expectations were able to sustain engagement and cultural cohesion despite physical distance. Conversely, organizations with weak coordination structures experienced reduced collaboration, weaker interpersonal relationships, and lower engagement levels. The findings further demonstrate that remote work generates dual outcomes: while it enhances flexibility, autonomy, and work–life balance, it may also introduce communication difficulties and employee isolation when not effectively managed. In addition, the results indicate that remote work adoption itself is conditioned by national-cultural and institutional factors, introducing a higher-level contextual layer that precedes organizational practices and shapes whether remote work is implemented. This study contributes to the existing literature by offering an international qualitative perspective on the evolution of organizational culture within distributed work environments. The results suggest that remote work operates as a contextual organizational arrangement that exposes and amplifies existing managerial practices rather than directly determining cultural outcomes.