Demokrat parti'nin 1950 seçim propagandası
Democratic party's propaganda in 1950 elections
  1. Tez No: 482026
  2. Yazar: SERHAT İLBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARISIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Relations, Political Science, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonucunda faşist-diktatör rejimlerin mağlup olup, demokrasi cephesinin kazanması tüm dünyada demokrasi rüzgârlarının esmesine neden olmuştur. Türkiye ise savaşın son yılında dış politika anlayışında denge siyasetinden uzaklaşarak müttefik devletlerden yana bir dış politika takip etmiştir. Savaşın ardından dünya siyasetinde ortaya çıkan demokratikleşme eğilimi ve Türkiye'nin iç dinamiklerinde yaşanan gelişmeler neticesinde Türkiye, kısa süre içerisinde yeniden çok partili siyasî sistem denemesine başlamıştır. Çok partili siyasî hayata geçiş dönemi olarak adlandırılan bu dönemin en önemli dönüm noktası 14 Mayıs 1950 Milletvekili Genel Seçimleridir. Bu seçimler neticesinde dört yıl önce kurulmuş, 1946 seçimlerinde meclise muhalefet partisi olarak girmiş Demokrat Parti, tek başına iktidar olma başarısı göstermiştir. Bu çalışmada, Demokrat Parti'nin 1950 seçimleri için uyguladığı propaganda yöntemleri incelenerek, hayata geçirdiği propaganda yaklaşımlarının seçimleri kazanmalarında ne derecede etkili olduğu incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the fascist and dictatorship regimes were defeated at the end of the World War II, the democracy wind was started to spread all over the world. At the last year of the World War II, Turkey started to accompany to the allied powers instead of the balance policy. After the World War II, as a result of the democratization tendency all around the world and internal dynamics in Turkey, transition to a multi-party system was tried again in Turkey. The 1950 general parliamentary election is the most important milestone of the period of the transition to a multi-party system in Turkey. Demokrat Parti, which was found four years ago and was elected as the opposition party at 1946, won the 1950 election. In this study, the propaganda methods of Demokrat Parti which were used at the 1950 election will be analyzed. Propaganda methods' effects to the election prosess also will be evaluated.