Vakıfların devlete destek sağlaması ve bütçe açığını kapatmadaki rolü
دور الوقف في دعم الدولة وسد عجز موازنتها
- Tez No: 581720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER CHACHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı; Vakıfların، devlete destek sunduğu alanları belirtmek ve devletin yaşadığı bütçe açığını kapatmadaki rolünü ayrıntılı bir şekilde açıklamaktır. Bu çalışmada; vakfın kavramı، meşruiyeti، temelleri، türleri، tüzel kişiliği، devletin onun üzerindeki velayeti، bu velayetin olumlu ve olumsuz etkileri açısından Onu devletle bağlayan ilişkinin niteliği izah edilirken eğitim ve sağlıktan ekonomi alanlarına kadar tarih boyunca vakıfların kalkınma alanlarında devlete sağlamış olduğu desteklerin rolü gözler önüne serilmiştir. Ayrıca devletin yaşadığı bütçe açığına karşı، açığı kapatma mekanizmasının çalışma metodu hakkında bilgiler verilmiştir. Bununla birlikte vakfın genel kavramı، ilkeleri، unsurları، bütçe açığı kavramı، bütçe açığı türleri ve bu sorunu çözmek için kullanılacak finans kaynakları türleri، bütçe açığı oluştuğunda direk veya dolaylı olmak üzere vakfın bu mali açığı kapatma mekanizmasıyla ilgili konular detaylı bir şekilde açığa kavuşturulmuştur. Tezin sonunda sonuç ve bir takım tavsiyelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis;To explain the areas in which foundations support the state and to explain in detail the role of the state in closing the budget deficit. In this study ; The concept of the foundation, its legitimacy, its foundations, its types,its legal entity, the custody of the state on it, its positive and negative effects of this custody and the nature of the relationship that connects it to the state, from the fields of education and health to the economy, the role of the support provided by the foundations to the state in the development areas throughout history has been revealed. information is also given on the working method of the closure mechanism against the budget deficit experienced by the state. However, the general concept of the foundation, its principles, its elements, the concept of budget deficit, the types of budget deficits and the types of financial resources to be used to solve this problem, and the mechanism of compensating this financial deficit by the foundation directly or indirectly when the budget deficit arises have been clarified. At the end of the thesis, results and some recommendations are given