Afganistan'da kamu yönetimi
Public administration in Afghanistan
  1. Tez No: 482109
  2. Yazar: MOHAMMAD ATEF KHALİLY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Afganistan'ın kamu yönetim sistemi hakkında olup,tez kapsamında özellikle devlet teşkilatı yapılanması ile yerel yönetimlerin işleyiş sorunları incelenmiştir. Afganistan yıllardır iç savaşın içerisinde olması nedeniyle, uygun yönetim sistemi ve kamu hizmeti yönünden sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle, öncelikle Afganistan'da bir bürokratik sistem oluşturulması gerekmektedir. Uygun ve işleyenbir yerel yönetim sisteminin oluşturulması, güçlü merkezi bir hükümetin sorunlarını azaltacak ve insanların sosyo-ekonomik yönden gelişmelerine ve yönetime katılımcı faaliyetlerde bulunmalarına yardımcı olabilecektir. Afganistan'ın, Bonn Anlaşması'nı imzalaması sonrasında, yerel yönetimlerini geliştirmeye ve güçlendirmeye başladığını söyleyebiliriz. Afganistan önemli jeopolitik konumundan dolayı yabancı hükümetler tarafından defalarca işgale uğramış ve yüzyıllar boyunca bu coğrafya, hep güçlü ülkelerin istila ve işgaline sahne olmuştur. 18. yüzyılda Büyük Britanya, 19.yüzyılda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve en son 20.yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri (ABD)askeri müdahalelerde bulunmuştur. 11 Eylül saldırısı sonrası, ABD terörü bitirme, istikrarı sağlama ve ekonomik kalkınma politikalarıyla, Afganistan'a askeri müdahelede bulunmuştur. Taliban rejiminin bölgeden çekilmesinden sonra, Afganistan devleti ABD ve NATO müttefikleri tarafından yeniden yapılandırılmıştır. Bu çalışmada, Afganistan devlet yapısının yeniden kurulması, yerel ve yerinden yönetimlerin işleyişinin bu yeni oluşumla nasıl şekillendiği incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Afganistan'ın tarihsel gelişimi ve sosyo-ekonomik yapısı ele alınmış, ikinci bölümde modern bir devletin kamu yönetimi yapısı, Afganistan yönetim yapısının olası eksiklikleri ve Türkiye ile Afganistan idari yapılarının örneklerle karşılaştırılmasıdetaylandırılmıştır.Üçüncü bölümde,Afganistan'ın yeniden yapılandırılma girişimleri ve Afganistan kamu yönetimi için yeni bir örgütlenme modeli önerisi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is about the public administration in Afghanistan, which examines the problems of state organization, local government and decentralization. Afghanistan has been in civil war for years and as a result there are many problems with establishing a good governing system and initiating a favorable public service. Establishment of a strong governance system both in central and local basis is of prime significance in the country. This decision needs to be taken for minimizing the social, economical and political problems. Doing so will help people hope to participate in social, economic and political activities in an indiscriminate manner. Further, Afghanistan has begun to strengthen and development its local governments after the Bonn agreement in 2001. Due to the important geographical location of Afghanistan, it has been invaded many times by rulers and foreign governments, and has been a backstage of power-display of superpowers. The main superpowers invaded Afghanistan were the Great Britain in 18th century, USSR in the 19th century and US 20th century. After the September 11, the United States intervened to eradicate the terrorism, set up the stabilization and improve the economy in Afghanistan. After the withdrawal of the Taliban regime, a central state was established by US and NATO allies in the country. In the long run, this study examines the structure of Afghan government and how the local government operates. The first part of research is about the historical development and socio-economic structure of Afghanistan. The second part deals with the public administration structure in a modern state and the possible deficiencies of Afghanistan's administration system along with the comparison of administrative structure of Turkey and Afghanistan as an example. However, the third part focuses on the initiatives of restructuring Afghanistan's governing framework and the proposal for a new organizational model for Afghanistan's public administration are discussed. In the fourth part, conclusion and suggestions are given.