Milli Kütüphane 03 Gedik 18185 numarada kayıtlı Kâni'î Mecmuası'nın Şiir Mecmualarının Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Systematic classification of poem mecmua's numbered 03 Gedik 18185 Mecmua of Kâni'i The Library of Turkey according to MESTAP
  1. Tez No: 549971
  2. Yazar: ŞABAN KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Başta şiir olmak üzere birçok türü kapsayıcı bir eser olarak ortaya konan“mecmûʿa”, aslen Arapça bir kelime olup“cem edilmiş, bir araya getirilmiş, toplanmış”gibi anlamlara gelir. Edebi bir terim olarak yine başta şiir olmak üzere birçok bilim ve sanat sahasının muhtelif verimlerini içeren kitaplar anlamında kullanılmaktadır. Bu anlamda şair ve ediplerin ele geçmemiş eserleri hakkında önemli ipuçları vermek veya bunları keşfetmek açısından mecmuaların önemli bir işlevi vardır. Mecmuaların muhtevalarını onları detaylı bir şekilde ele almadan öğrenmek neredeyse imkânsızdır. İşte bu çalışma mecmuaların bilimsel ve sistematik bir projeyle ele alınmasını hedefleyen bir anlayışın ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmamızın konusunu Milli Kütüphane'de 03 Gedik 18185 numarada kayıtlı olan Kâni'î Mecmuası oluşturmaktadır. Çalışmamız ana hatlarıyla iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genelde mecmualar, özelde Kâni'î Mecmuası hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. İkinci bölüm ise mezkûr mecmuanın MESTAP'a göre tasnifini ve mikrofilm görüntülerini içermektedir içermektedir.
Özet (Çeviri)
The word of“mecmûʿa”, it is a work including many types particularly poem, originated from Arabic that is means“the things collected”. As an literary term, the mecmua means that the books collected literary works belonging to diverse works of science and art particularly poem. It is almost impossible learning the contents of mecmuas before analyzed them in detail. This study come to exist as an output propped up that mecmuas must be studied scientific and systematic. In this study's subject is the poem collection numbered 03 Gedik 18185 Kâni'î Mecmuası in the National Library of Turkey This study consist of two chapter. Firstly informed mecmuas generally and the mecmua numbered 03 Gedik 18185 privately. In the second chapter aferosaid mecmua's classipication of according to The Project Systematic Classification of Mecmua's (MESTAP).