KOBİ lerde inovasyon yönetimi ve makine sektöründe bir araştırma
Innovation management in SMEs and a research in machinary industry
  1. Tez No: 482150
  2. Yazar: KEREM BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÜLGEN AYDINLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde rekabet koşulları eskiye oranla daha çetin olup, bazı işletmeler bu şartlara direnip ayakta kalabilirken, birçoğu faaliyetine son vermek durumunda kalmaktadır. Şüphesiz ki, ayakta kalmayı başarabilen firmalar değişime uyum sağlayanlardır. Değişim ise yalnız başına yeterli değildir, önemli olan konu fark yaratacak yeniliklerle sürdürülebilir rekabet avantajı elde edilmesidir. Tam bu noktada inovasyon kavramı ve inovasyonun yönetilmesi devreye girmektedir. Bu tezde KOBİ' lerde inovasyon ve inovasyon yönetiminin açıklanması; inovasyonu artırmaya yönelik önermeler yapabilmek adına makine sektöründe faaliyet gösteren KOBİ' lerde uygulanan anket çıktılarının analizlerine istinaden inovasyonu etkileyen faktörlerin ortaya koyulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, competition conditions are more difficult than in the past, and while some businesses can resist and survive these conditions, many have to end their activities. Undoubtedly, the companies that are able to survive are those who adapt to change. Change is not enough on its own, but the important thing is to achieve a sustainable competitive advantage with innovations that will make a difference. At this point, the concept of innovation and the management of innovation comes into play. In this thesis, it is aimed primarily to explain innovation and innovation management in SMEs. Later, a questionnaire was applied to SMEs operating in the machinery sector in order to make proposals for improving innovation. Based on the analysis of the outputs of this survey, it was aimed to reveal the factors affecting innovation.