İleri üretim teknolojileri kullanan işletmelerde inovasyon yönetimi
Innovation management in enterprises using advanced production technologies
  1. Tez No: 546002
  2. Yazar: CEMAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALTAN DOMBAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İleri üretim teknolojileri; günümüzde dünyada üretim sektöründe ve üretimde izlenen süreçlerin ve bu süreçlerde izlenen teknolojilerin gelişiminde kullanılan en önemli kıstaslardan biridir. Her alanda farklılaşmanın bu denli önemli olduğu bir dönem içerisinde işletmelerin başarıya ulaşabilmelerindeki en büyük faktörlerden olan inovasyon ve bilgi yönetimi üretim süreçlerinde uygulaması zorunlu bir gelişme olarak yerini almaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Veriler OSB' lerde imalat yapan firmalarla görüşülerek bizzat araştırıcı tarafından toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 17.0 paket programında değerlendirilmiş ve gerekli analizler yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan firmaların geneli Kobi olarak nitelendirilebilen gruptadır. İleri üretim teknolojilerine ayrılan bütçeler ciddi rakamlar olsadaorta seviye ve üstünde kullanım olduğu görülmüştür. Ankete konu firmaların ileri üretim teknolojilerini, üretimlerinde daha kaliteli olabilmek, piyasada rekabet edebilmek ve üretim maliyetlerini azaltmak en öncelikli amaçları arasında yer almaktadır. Bu tezde; öncelikle inovasyon ve ileri üretim teknolojilerinin genel olarak bir değerlendirilmesi yapılmış, yenilik ve ileri üretim teknolojileri kavramları kapsamlı biçimde açıklandıktan sonra, ileri üretim teknolojileri kullanan işletmelerde inovasyon çeşitlerinin anlatımı ve son bölümde de araştırma verilerinin ve anketlerinin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advanced Manufacturing Technologies are one of the most important developments in product and process technology improvement in intensive competition. In this period when change is important and necessary, it's become compulsory for SMEs to adopt and carry out current management approaches such as innovation and knowledge management which are common in big businesses so that they can acquire successful results in this process. Participants of the research are manufacturing companies in Organized Industrial Regions, and manufacturers have completed the questionnaire. The data has been prepared and analyzed in SPSS. The findings of the research suggest the following suggestions: Majority of the participants are SMEs. Half of the participants are exporters and therefore competing in international markets. Hence, use of advanced manufacturing technologies is almost a necessity for those companies. Most of the participants state that advanced manufacturing technologies brings competitive advantage over their competitors. In today's global competitive environment, use of advanced manufacturing technologies is crucially important for manufacturing companies. In this thesis; first of all, innovation and advanced manufacturing technology have been evaluated generally, than the concept of the innovation and advanced manufacturing technology has been explained, after that, In enterprises which using advanced manufacturing technology, innovation types is explained. and in the last part, the analizes of the the survey data have been issued.