Beden ve iktidar ilişkisinin sinoptikon üzerinden incelenmesi: Black Mirror dizisi örneği
Investigation on the sinopticon of the relationship between the body and the power: The examination of Black Mirror series
  1. Tez No: 482172
  2. Yazar: MELTEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KAYA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İktidar ve beden ilişkisinde en önemli unsurlardan biri, iktidar bedeni denetim altına alarak müdahalesini gerçekleştirir. Bireyler, sinoptikon ile gözetleme ve gözetlenmeyi arzular hale gelmiş, bu durumda iktidarın bireyleri kontrol etmesini kolaylaştırmıştır. Geçmişten, günümüze hatta geleceğe doğru bakıldığında hızla gelişen teknolojiler, bireyin mahremiyetini zedelemekte bireyi, birey olmaktan çıkararak nesne olma sürecine doğru sürüklemektedir. Gözetim teknolojisine bağlı olan biometrik teknolojiler, bireyin DNA'sı ile tanımlama gerçekleştirmektedir. Bunun gibi gözetimi kolaylaştıran pek çok teknoloji ucuz olduğundan, iktidarlar gözetim araçlarına rahatça ulaşabilmektedir. Yeni iletişim teknolojilerinin hayatın her alanında yer almasıyla birlikte, bireyler bilgiye dayalı iş yapar hâle gelirken; iktidar da bu bilgiyi yönlendiren, yöneten üretken bir güç haline gelmiştir. Bu bağlamda iktidar, bu üretici gücü ile biyo-politika oluşmaktadır. Amaçlı örneklem olarak seçilen,“Black Mirror”dizisinin, özellikle“beden-iktidar ve sinoptikon”bağlamında incelenmesi, seçilen sahnelerle gerçekleştirilmiş, çalışmada göstergebilimsel yöntemin metaforik ve metonimik inceleme alanı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements in relationship with power and body is that the power controls the body and performs its intervention. Individuals desire to observe and to be observed with synopticon, in this case the power has made it easier for the individual to control. From the past to the present day or even to the future, the rapidly developing technologies are dragging the individual's privacy from the individual to the process of becoming an object. Biometric technologies that depend on surveillance technology perform identification with the individual's DNA. Many technologies that facilitate surveillance such as this are not cheap, the powers can easily reach the means of surveillance. With new communication technologies taking place in every aspect of life, individuals still work based on information, and power has become a productive force that directs and manages this information. In this context, the power of this productive force and bio-politics are forming. The selected“Black Mirror”sequence was chosen as a sample for the purpose of studying, especially in the context of“body-power and synopticon”, and the metaphorical and metonymic field of the semiotic method was chosen as the method in the study.