Halkla ilişkilerde meslekleşme standartları ve kurum kültürü ilişkisi: Halkla ilişkiler uygulayıcılarına yönelik araştırma
Relationship between occupational standards in public relations and corporate culture: Research on public relations practitioners
- Tez No: 482173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Halkla ilişkiler mesleğinin tüm mesleklerde olduğu gibi kendine özgü profesyonellik standartları bulunmaktadır. Halkla ilişkiler mesleğini uygularken etik standartların gözetilmesi, uygulamaların kamu yararına hizmet etmesi ve toplumsal fayda sağlaması, uygulayıcıların alanında uzman olması, mesleki örgütlenmenin olması, uygulayıcıların bir dernek ya da devlet tarafından tanınmış olması gerekmektedir. Çalışmanın amacı, kurumlarda çalışan halkla ilişkiler uygulayıcılarının halkla ilişkilerde meslekleşme standartlarına yönelik algılarını tespit etmektir. Ayrıca halkla ilişkiler uygulayıcıların çalıştıkları kurumlardaki kültürel özellikler de belirlenerek, kurum kültürünün halkla ilişkiler uygulayıcılarının meslekleşmeye yönelik algılarında etkisinin olup olmadığını ve iki kavram arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Türkiye'nin en büyük 1000 kurumu ile Capital Dergisi'nin ciro büyüklüğü en yüksek olan ilk 500 kurumu araştırmanın çalışma evrenini oluşturmuştur. Araştırma bu kurumlarda çalışan halkla ilişkiler uygulayıcılarına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada meslekleşme standartları ile kurum kültürü arasında güçlü bir ilişki olduğu ve birbirini pozitif yönde etkiledikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Public relations profession has its own standards of profession like any other professions. When practicing public relations professions, ethical standards should be observed, practices should serve public good and have social benefits, practitioners should be experts and must be recognized by an association or state, and participating professional organizations is a necessity. The aim of the study is to determine the perceptions of the public relations practitioners on public relations occupational standards. Besides, it was aimed to determine cultural features of the corporations where public relations practitioners work. The research aims to determine whether corporate culture has any effect on the perceptions of public relations practitioners on public relations standards and the relationship between the two concepts. Istanbul Chamber of Industry (ISO) with the largest 1000 corporations in Turkey and the first 500 corporations with the highest turnover of Capital Magazine are the targeted population of the research. The research has been conducted on public relations practitioners who work at these corporations. The research has found that there is a strong relationship between public relations occupational standards and corporate culture and they affect each other positively.