Hz. peygamber (SAV) Döneminde aile hayatı
Family life in the Prophetic Period
- Tez No: 482197
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 497
Özet
Kurumlardan oluşan toplumun çekirdeğini aile teşkil eder; güçlü topluma giden yol sağlıklı aileden geçer. İslâm toplumunun temeli Hz. Peygamber dönemin-de atılmıştır. Bu dönem Müslümanlar için referans niteliği taşımaktadır Hz. Pey-gamber'in ve Sahâbîlerin aile hayatlarını bilmek Müslüman ailesini tanıma, sorun-larını teşhis edip çözümler sunabilme adına son derece önemlidir. Bu çalışmada Câhiliye dönemiyle karşılaştırmalı olarak Hz. Peygamber dö-neminde kurulmasından, sonlandırılmasına kadar aile hakkında detaylı bilgiler ve-rilmektedir. Araştırma boyunca okuyucu İslâmdan önceki aile yapısının nasıl oldu-ğunu, İslâmla beraber aileyle alakalı nelerin değişip nelerin ise aynı kaldığını görme imkanını elde edecek, tezin sonuna eklenen tablolar sayesinde de hem erkek hem de kadın sahâbîlerin eşleri ve çocukları hakkında bilgi sahibi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Society embraces different institutions amongst of which family constitutes the nucleus of society. It is an undeniable fact that only sturdy family structures can establish vigorous societies. The base of İslâmic society has been grounded in the prophetic period of Muhammad (pbuh), thereby this period is considered as ideal to revive in contemporary times. Getting aware of and deeply understanding the family life of both Prophet Muhammad (pbuh) and his companions is highly important in the sense of acknowledging a Muslim viewed family life, identifying basic family problems and finding their solutions within the domain of Prophetic tradition. This study explores the institution of family that experienced in prophetic times of Muhammad (pbuh) through the comparison with the family forms in the pre-İslâmic days of ignorance (Jahiliyyah). It, hence, provides pre-İslâmic forms of family life, the changed aspects within family life in İslâmic period and the inheri-ted traditions from Jahiliyyah. With the help of tables in the appendix part, it beco-mes possible to get knowledge about man and woman companions, their wives, hus-bands and children.