Yeni Farsça ve Zazaca arasındaki ortak sözcükler etimolojisi
Etymology of cognitive words between new Persian and Zazaki
- Tez No: 482228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLLER NUHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada Farsça ve Zazaca dilleri arasındaki aynı kökene sahip olan sözcükler incelenmiştir. Sözcüklerin eski İran dilleri, orta İran dilleri ve bazı Farsça lehçelerindeki anlamları araştırılmış, anlam ve ses değişimi açısından incelenmiştir. Ayrıca Farsça ve Zazaca arasındaki bazı gramer benzerlikleri de bu ortak sözcükler listesine eklenmiştir. Farsça ve Zazaca arasında ortak olan, Modern Farsçada kullanılmayan fakat klasik Farsça metinlerde kullanılan sözcükler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the words having the same root between Persian and Zaza languages were examined. The meanings of the words in ancient Iranian dialects, middle Iranian dialects and some Persian dialects have been researched and analyzed in terms of meaning and voice exchange. In addition, some grammatical similarities between Persian and Zaza language have been added to this list of cognitive words. The words cognitive to Persian and Zaza language, which are not used in Modern Persian but used in classical Persian texts, have been identified