Oksijen terapi aletlerinin kullanımında, infeksiyonun önlenmesine yönelik girişimlerin değerlendirilmesi
The Assessment of applications to avoid infections during using O2 therapy equipment
  1. Tez No: 48228
  2. Yazar: HÜLYA KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
61 ÖZET Bu çalışma, yaygın tedavi yöntemi olan 02 tedavisinde infeksiyon oluşumuna neden olabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla plan lanmıştır. Çalışma grubunu, İstanbul Taksim Devlet Hastanesi I. ve II. Dahi liye Kliniklerinde yatarak tedavi gören ve 02 tedavisi uygulanan 60 hasta (30 hasta kontrol, 30 hasta deney) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, hasta bilgi formu, 02 tedavi izleme formu ile 02 tedavisi işlem kontrol listesinin doldurulması ve 02 nemlendirme suyu kültürleri ile toplanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler, yüz delik, ortalama, ki-kare, t-testi, varyans analizi ve lineer korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada 02 tedavi süreci girişimleri puan ortalamalarının kontrol grubunda 6.20±1.51, deney grubunda 24.26±0.45 olduğu belirlen miştir. 02 nemlendirme suyu kültürlerinde, kontrol grubunda deney gru buna göre anlamlı derecede fazla bakteriyel üreme belirlenmiştir.62 Bu sonuçlara göre 02 tedavi süreci girişimlerinin (hasta bakımı, hasta eğitimi, tanı ve tedavi ile özellikle infeksiyonu önlemeye yönelik giri şimler) hasta bakım protokollerine göre yapılması, hemşirelerin sürekli hiz- metiçi eğitimlerinin sağlanması ve ünitelerde yeterli miktarda 02 tedavi malzemesinin bulundurulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY This study has been planned for determining the risk factors to which may give rise to infection in 02 treatment, which is the prevalent treatment method. The research group consisted of 60 patients (30 patients formed the control group and the other 30 patients formed the experiment group) who were hospitalized and applied 02 treatment in I. and II. Internal Diseases Clinics of Istanbul Taksim State Hospital. The data of the research have been gathered by filling the patient information form, 02 treatment following form and Oz treatment procedure control list and by the 02 humidification water cultures. The results obtained at the and of the research has been evaluated by percentage, average, k-square, t-test and linear correlation tests. It has been determined in the research that Oa treatment process attempts were 6.20±1.51 in the control group and 24.26 ± 0.45 in the experiment group.64 In 02 humidification water cultures, significantly more reproduction was observed in the control group than that in the experiment group. According to these results, it is suggested that 02 treatment process attempts (attempts for patient care, patient training, diagnosis, treatment and especially for prevention of infection) should be made according to patient care protocols, nurses should be provided continuous in-service training and that adequate amount of 02 treatment material and equipment should be kept in stock in untis.