Fotodinamik terapi için ışığa duyarlı yeni bir molekülün tasarımı, sentezi ve singlet oksijen üretme kapasitesinin incelenmesi
Design, synthesis and investigation of single oxygen generation capacity of a new photosensitive molecule for photodynamic therapy
- Tez No: 754592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya, Bioengineering, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Fotodinamik terapi (FDT), ışığa duyarlı madde (fotosensitizer), ışık ve oksijen molekülünün varlığında gerçekleşen bir kanser tedavi yöntemidir. Fotosensitizerin uygulanması ile tümörlü dokuda birikmesinin ardından, fotosensitizerin absorbsiyon yaptığı dalga boyuna sahip ışık ile uyarılarak enerjisini, ortamda bulunan oksijene (uyarılmamış iken triplet halinde bulunan) vererek, oksijen molekülünü aktif hale (singlet hal) getirerek tümörün yok edilmesi prensibine dayanır. Bu tez çalışmasında bor 2-(2'-piridil)imidazol (BOPIM)'in türevlendirilmesi ile yeni bir ışığa duyarlı maddenin sentezi gerçekleştirildi. Birçok organik maddede çözünebilen, çökme problemi ile karşılaşılmayan ve büyük Stokes kayması gibi avantajlar sunan BOPIM kompleksinin fotofiziksel özellikleri ve singlet oksijen oluşturma kapasitesi incelenmiştir. Singlet oksijen tuzak molekülü olarak 1,3-difenilizobenzofuran (DPBF) kullanılmıştır. Maddenin uyarımı sonrası DPBF'nin absorbans değişimi grafikler ile sunulmuştur. BOPIM molekülü ışık varlığında incelendiğinde verimli singlet oksijen üretimi ve karanlıkta singlet oksijen üretmeyerek toksik etki göstermemesi ile ilerleyen çalışmalar için umutlu sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a cancer treatment method that takes place in the presence of a photosensitive substance (photosensitizer), light and oxygen molecule. It is based on the principle of destroying the tumor by activating the oxygen molecule (single state) by giving its energy to the oxygen in the environment (which is in the triplet state when unexcited) by stimulating it with light of the wavelength that the photosensitizer absorbs, after it accumulates in the tumor tissue with the application of the photosensitizer. In this thesis, we synthesized a new photosensitive substance by derivatizing boron 2-(2'-pyridyl)imidazole (BOPIM). The photophysical properties and singlet oxygen generation capacity of the BOPIM complex, which does not form aggregates and offers advantages such as large Stokes shift, were investigated. 1,3-diphenylisobenzofuran (DPBF) was used as a singlet oxygen trap molecule. DPBF after stimulation of the substance is presented with absorbance change graphs. When the BOPIM molecule was examined in the presence of light, it showed promising results for further studies with its efficient singlet oxygen production. Studies conducted in the dark have shown that it does not produce singlet oxygen and does not have a toxic effect.