Afyonkarahisar Çay Eber gölünün su kalite değerlerinin ve kirlilik etmenlerinin araştırılarak online veritabanı oluşturulması
Establishing online database by investigating water quality valmes and pollution factors of lake Eber in Cay Afyonkarahisar
  1. Tez No: 482341
  2. Yazar: BUĞRA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Su Ürünleri, Engineering Sciences, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, Afyonkarahisar İl Sınırı içerisinde bulunan Eber Gölü'nün su kalite parametreleri araştırılarak veritabanı oluşturulmuştur. Su kalite parametrelerinden pH, sıcaklık, koku, bulanıklık, askıda katı madde ve biyokimyasal oksijen ihtiyacı, 2016 Kasım- 2017 Ekim tarihleri arasında, toplam 5 farklı istasyon bölgesinden alınan 50 su örneğinde incelenmiştir. Tüm su örnekleri iyi temizlenmiş cam şişelerde toplanarak analizleri yapılıncaya kadar 4 Cº' de muhafaza edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda parametrelerin ortalama değerleri pH 8.43, Bulanıklık 217.67 NTU, Askıda Katı Madde 221.5 mg/L, Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı 189.6 mg/L, sıcaklık minimum ve maksimum değerleri 6.54-26.74 Cº, olarak tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar oluşturulan veritabanına kaydedilip,“www.ebergolu.com”internet adresinden yayınlanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, database was created by investigating water quality parameters of Lake Eber in Afyonkarahisar. Water quality parameters such as pH, temperature, odor, turbidity, solids and biochemical oxygen demand was completed by gathering fifty water sample from five different station zone. All water samples gathered in clean water glasses, kept under 4 ºC untill they are analyzed. As the result of analyzes, average valves of parametres have been detected such as pH 8.43, turbidity 217.67 NTU, solid material 221.5 mg/L, biochemical oxygen demand 189.6 mg/L, minimum and maximum temperature values 6.54-26.74 ºC. The results obtained are uploaded to the database and started to be published at“ www. ebergolu.com”website adress.