Farklı lif çeşitlerinin ve sodyum silikat solüsyonunun alçı malzeme özelliklerine etkisi
Effect of different fiber types and sodium silicate solution on gypsum material properties
- Tez No: 482342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN KÜRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye'de ve Dünya'da geniş kullanım alanı bulunan alçı malzemesi ile ilgili en büyük sıkıntı düşük dayanım değerleri ve suya karşı hassasiyetidir. Bu özelliklerinin geliştirilebilmesi için bu tez çalışmasında alçı malzemeye belirli oranlarda cam, karbon ve polipropilen lif ile takviye edilip fiziksel ve mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu lifler farklı boy ve oranlarda kullanılmıştır. Bununla birlikte sodyum silikat solüsyonu ile alçı malzemede fiziksel özelliklerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada saten ve kartonpiyer olmak üzere iki farklı alçı çeşidi kullanılmıştır. Üretilen numuneler üzerinde su emme, porozite, yoğunluk, basınç, eğilme, sertlik ve darbe tokluk, deneyleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular Duncan çoklu karşılaştırma testleri yardımı ile değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, en yüksek basınç ve eğilme dayanımı karbon lifinin kullanıldığı 24 mm uzunluğundaki, % 0,5 lif oranlı serilerde sırasıyla 9,1 ve 7,2 MPa olarak elde edilmiştir. İstatistiki değerlendirmelere göre, basınç dayanımı açısından en ideal cam suyu oranı %6, eğilme dayanımı açısından ise %4'tür. Poroziteyi azaltma bakımından %6 cam suyu oranı en iyi orandır. Karbon lifi eğilme dayanımı, tokluk ve sertlik bakımından en iyi sonuçları vermiştir.
Özet (Çeviri)
Gypsum is widely used in Turkey and in the world. However, the biggest problem with Gypsum is its low strength values and susceptibility to water. The aim of this thesis is to improve the physical and mechanical properties of gypsum by reinforcing it with glass, carbon and polypropylene fiber at certain proportions. These fibers were used in different sizes and proportions. Another aim of this thesis is to improve the physical properties of gypsum by using sodium silicate solution. Two different types of gypsum were used in this study. Water absorption, porosity, density, pressure, flexure, hardness and impact toughness tests were performed on samples. Duncan multiple comparison tests were conducted to analyze the data. Results show that series with a length of 24mm and 0.5% carbon fiber has the highest compressive strength (9.1 MPa) and flexure strength (7.2 MPa). According to the statistical analysis, the optimum rates of glass water for compressive and flexure strengths are 6% and 4%, respectively. The optimum rate of glass water to reduce porosity is 6%. Carbon fiber yields the best results for flexure strength, toughness and hardness.