Kromun zenginleştirme tesis atıklarından geri kazanımında knelson gravite konsantratörün etkisi
The impact of knelson gravity concentrator on recorvery of chromium from enrichment plant wastes
- Tez No: 482343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA EBRU SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, krom zenginleştirme tesisi sallantılı masa atıklarından kromun geri kazanımında, yoğunluk farkı bulunan ve ince tane boyutundaki malzemelerde etkili olan, santrifüj kuvvete sahip Knelson Gravite Konsantratör kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, 1 mm tane boyutunun altında, % 2.28 Cr2O3 tenörlü atıkla çalışılmıştır. Araştırmada, 3 farklı G kuvveti (90 G, 120 G ve 150 G), 2 psi, 4 psi, 6 psi ve 8 psi su basıncı seviyelerinde, 4 farklı tane fraksiyonunda ve % 25 - 30 katı/sıvı oranında deneyler yapılarak optimum çalışma koşulları belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan denemeler sonucunda, optimum çalışma koşullarına; - 212 mikron tane boyutlu malzeme için; 90 G santrifüj kuvvetinde, 8 psı su basıncında, % 21,5 Cr2O3 tenör ve % 73,18 verimle, ve yine aynı tane boyutunda, 120 G santrifüj kuvveti, 8 psi su basıncında, % 19,7 Cr2O3 tenör, % 69,99 Cr2O3 verimle bir ön konsantre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Knelson Gravity Concentrator possessing to centrifugal force, which is in recovering chromium from shaken table device wastes of chromium enrichment plant, effective in materials in having density difference and in fine grain size, was used. Within the scope of the research, 2.28 % Cr2O3 grade wastes were used under 1 mm grain size. In the study, experiments were carried out at 3 different G forces (90 G, 120 G and 150 G), under the 2 psi, 4 psi, 6 psi and 8 psi water pressures, 4 different grain fractions and at 25 - 30 % solid/liquid proportion to be determined. At the end of the tests, optimum operating conditions, - 212 micron grain size material; 90 G, under the 8 psı water pressure, 21.5 % Cr2O3 grade and 73.18 % recovery, with the same grain size, 120 G force, under the 8 psi water pressure, 19.7 % Cr2O3 grade, 69.99 % Cr2O3 recovery pre concentrated.