Haşhaş yağından üretilen biyodizelin motor performansına etkisi
The effect on engine performance of biodiesel produced from opium poppy oil
- Tez No: 482344
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gelecekte petrol kökenli yakıtların tükeneceği bilindiğinden, araştırmacılar alternatif enerji kaynakları arayışına girmişlerdir. Bu alternatif enerji kaynaklarından birisi haşhaş yağından elde edilen biyodizel yakıtlarıdır. Bu yakıtlar uzun ömürlü ve çevre dostu olma gibi avantajlara sahiptir. Bu çalışmada, haşhaş yağından biyodizel üretimi tek aşamalı alkali katalizör kullanılarak transesterifikasyon metodu ile gerçekleştirilmiştir. Üretilen biyodizel ile geleneksel dizel yakıtı hacimce ve sırasıyla % 10-% 90 oranlarında karıştırılmış ve B10 yakıtı üretilmiştir. Biyodizelin yakıt özellikleri belirlendikten sonra motor performans ve egzoz emisyonlarına etkileri, direkt enjeksiyonlu ve tek silindirli bir dizel motorunda incelenmiştir. Dizel yakıtı ile karşılaştırıldığında, biyodizel kullanımı ile özgül yakıt tüketimi% 8,53 artmış, motor gücü ve momenti ise sırasıyla % 2,41 ve % 2,38 azalmıştır. Emisyon değerleri incelendiğinde is ve NOx emisyon değerlerinde sırasıyla % 9,18 ve % 6,62 azalma görülmüştür. Dolayısıyla haşhaş yağından elde edilen biyodizel, dizel motorlarında motor modifikasyonu gerektirmeden alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
As it is known that the petroleum-derived fuels will be soon consumed, researchers have sought the alternative sources of the energy. One of these alternative energy sources is the biodiesel fuels obtained from the poppy oil. These fuels have advantages such as long life and environmental friendliness. In this study, the biodiesel production from poppy oil was carried out by the transesterification method using a single stage alkaline catalyst. The produced biodiesel and the conventional diesel fuel were mixed volumetrically 10%-90%, respectively and B10 fuel was produced. After the determining of properties of biodiesel, the effects of biodiesel on engine performance and exhaust emissions have been studied in a direct-injection and single-cylinder diesel engine. Compared with diesel fuel, specific fuel consumption increased to 8.53%; the engine power and torque decreased to 2.42% and 2.38%, respectively with using of biodiesel. When emission values are examined, it is seen that the smoke and NOx emission values decreased to 9.18% and 6.62%, respectively. Therefore, the biodiesel obtained from the poppy oil can be used as an alternative energy source in the diesel engines without engine modification.