Üretim tezgâhlarında zemin titreşimi ve yalıtımı üzerine bir araştırma
A research on ground vibration and isolation in production machine tools
- Tez No: 482345
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Üretim tezgâhlarında çalışma sırasında oluşan kuvvetler tezgâhın salınımına sebep olmaktadır. Bu salınımlar yakında bulunan diğer tezgâhları olumsuz yönde etkilemekte ve gürültü oluşmasına da sebep olmaktadır. Bu olumsuzlukların giderilmesi için tezgâh ayaklarının altına izolasyon malzemesi yerleştirilerek tezgâh titreşim hareketinin zemine geçmesi engellenmektedir. Tezgâh yalıtım malzemesi çok çeşitli ürünlerden yapılmakta, yalıtım malzemesinin seçimi tezgâh kütlesi ve tezgâhın ürettiği kuvvete bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmada, torna tezgâhı titreşim yalıtımı üzerinde inceleme yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda yalıtım malzemesi kullanmadan tezgâh gövdesinin ve zeminin titreşim değerleri ölçülmüş daha sonra tezgâh ayaklarına yalıtım malzemesi konularak tezgâh ayaklarının ve zeminin eş zamanlı olarak yer değiştirme ve ivme değerleri ölçülmüştür. Bu değerler Kartezyen koordinatları oluşturularak çizelge halinde sayısal değerler ile zamana bağlı gösterilmiştir. Değerler arasında grafikler oluşturulmuş yer değiştirme ve ivme grafiklerinin birbirlerine göre uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Torna tezgâhı ayakları ile zemin arasına ivme ve yer değiştirmede büyük farkın olduğu görülmüştür. İzolasyon malzemesi kullanılarak yapılan ölçümlerin izolasyonsuz ölçümlerden daha küçük olduğu görülmüştür. Tezgâh ayaklarında kullanılan titreşim sönümleyici sayesinde zemine geçen titreşim miktarının azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The vibration isolation of the lathe machine has become more important each and each day. The forces which come off during processing time of the lathe machine are the reason of oscillation. These oscillations also impact the other lathe machines around. In addition to that those forces make so much noise. In order to decrease these kind of negativenesses by mounting an isolation material under the each of the column of the lathe machine which can absorb the same amount of vibration that comes off from the lathe to stop the vibration movement to be delivered to the ground. The vibration isolation material of the lathe machine can be made from various products. The material selection is related to mass of the lathe machine and the forces it genaretes. In this paper, the vibration isolation of the lathe machine is studied. In accordance with this purpose, the vibration of the trunk of lathe machine and the vibration of the ground was measured without using an isolation material afterwards the isolation material was added to the columns of the lathe machine then by the acceleration and the displacement values of the columns and the ground were measured simultaneously. The graphs were created between the values and it had been seen that the displacement and acceleration graphs are coherent to each other. The big difference has been seen between columns of the lathe machine and the ground on the displacement and acceleration values. The measured values with an isolation material has been noted lower than the values without an isolation material. It has been seen that the amount of the vibration which was being delivered to the ground was decreased with the use of a dumper on the column of the lathe machine.