Bazı asimptotik denklik tipleri
Some asymptotic equivalence types
- Tez No: 482346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışması altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılarak konunun tarihi gelişimi ve genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli olan temel kavramlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, reel sayı dizilerinin asimptotik lacunary istatistiksel denkliği konusu ile ilgili temel kavramlar tanıtılarak bunlar arasındaki ilişkiler örnekler ve teoremlerle gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, bir I ideali kullanılarak, reel sayı dizilerinin I-asimptotik lacunary istatistiksel denkliği konusu ile ilgili temel kavramlar verilip; bunların kendine özgü özellikleri ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler örnekler ve teoremlerle açıklanmıştır. Beşinci bölümde, pozitif reel sayıların p=(p_k) dizisini kullanarak, reel sayı dizilerinin I-asimptotik lacunary istatistiksel denkliği konusu genelleştirilmiştir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise, çalışma süresince yararlanılan literatürdeki kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six main parts. The first part is devoted to the introduction part that contains of the historical development of the subject and a general literature about it. In the second part, the basic concepts necessary for our work are given. In the third part, basic concepts related to the asymptotic lacunary statistical equivalence of real number sequences are introduced and the relations between them are shown with examples and theorems. In the fourth part, basic concepts related to the I-asymptotic lacunary statistical equivalence of real number sequences are given by using an I ideal; Their specific properties and the relations between these concepts are explained by examples and theorems. In the fifth part, the I-asymptotic lacunary statistical equivalence of real number sequences is generalized using the p=(p_k) sequence of positive real numbers. In the sixth section, which is the last chapter, the sources in the literature that we use during our study are listed.